Sport

Zrinjski lako izbacio Tiranu

Fudbaleri Zrinjskog savladali su i u drugom meču ekipu Tirane i tako izborili treće pretkolo Konferencijske lige. Večeras je bilo 3:2 pa tako Plemići s ukupnih 4:2 idu u narednu fazu.

Zrinjski je u prvom meču slavio stabilnom i kompaktnom igrom, kroz koju nije dozvolio šansu Tirani, a danas smo gledali identičan rasplet događaja u prvom poluvremenu.

Iako Mostarci nisu toliko napadali na startu utakmice, čuvali su loptu i kontrolisali igru u potpunosti. Iz prve veće prilike postigli su gol.

Igrao se 25. minut kada smo vidjeli kandidat za pogodak sezone i jedan od najljepših golova na stadionu Pod Bijelim Brijegom posljednjih godina. Niko Janković je s više od 20 metara topovskim udarcem pogodio rašlje gola gostiju. Golman Bekaj nije imao nikakve šanse.

U 36. minuti još jedan prelijep pogodak. Ivan Jukić je prošao po lijevoj strani i centrirao, a volej na drugoj strani uhvatio je Mario Tičinović za 2:0.

Do odlaska na odmor nije bilo prilika, a vrijedno je napomenuti da Tirana u 45 minuta nije imala niti jedan šut, ni van okvira gola Mostaraca.

Nastavak donosi određeni pad u igri Plemića i to su gosti znali iskoristiti.

Marsel Ismajlgeci postiže gol u 51. minuti za 2:1 i vraća kakve-takve šanse gostima. Evidentno je bilo da je pogodak plod sudijske greške, pošto je Ismajlgeci bio u ofsajd poziciji.

Uslijedio je period igre u kojem nije bilo uzbuđenja, što je Zrinjskom odgovaralo. Gosti su pokušavali doći do poravnanja koje bi donijelo dramu u dvomeču, ali to se nije dogodilo.

U 80. minuti riješene su sve dileme oko prolaska dalje. Nemanja Bilbija istrčava sam pred golmana gostiju, Bekaj brani, ali praznu mrežu Albanaca trese Mario Ćuže.

Samo tri minute domaćin je imao dva gola prednosti. Nakon jednog slobodnog udarca usamljen na drugoj stativi ostaje Redon Xhixha koji pogađa za 3:2.

Ipak, gosti nisu imali više snage za povratak u meč i unošenje drame tako da Zrinjski ide u treće pretkolo Konferencijske lige.

Zrinjski je ostao jedini bh. predstavnik u Evropi ove sezone. U narednoj fazi igrat će protiv vrlo nezgodnog rivala kazahstanskog Tobola.

Prva utakmica u Mostaru na rasporedu je 4. augusta, a revanš u Kazahstanu 11. augusta. Odmah nakon sedam dana igrat će se play-off runda u kojoj priželjkujemo i našeg predstavnika.

Rezultat i strijelci:

Zrinjski – Tirana 3:2 (Janković 25′, Tičinović 36′, Ćuže 80′ / Ismajlgeci 51′, Xhixha 83′)

Ukupni rezultat: 4:2