Društvo

U Srpskoj više starijih nego mlađih stanovnika

Zvanični podaci kao i brojna istraživanja pokazuju da stanovništvo Bosne i Hercegovine postaje sve starije, jer udio mlađeg stanovništva postaje sve manji. Stanje u Republici Srpskoj je gore nego u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Bosna i Hercegovina gubi demografsku bitku i postaje zemlja staraca. Procenat mlađeg stanovništva opada u odnosu na udio starije populacije. Istraživanje rađeno za potrebe medijske industrije pokazuje da Republika Srpska ima još gore pokazatelje od Federacije Bosne i Hercegovine.

U istraživanju je analizirano ukupno 6.920 domaćinstava u BiH odnosno 14.336 građana, u Federaciji je anketirano 4.264 domaćinstava i 10.301 građanin, a u Republici Srpskoj 2.026 domaćinstava odnosno 4.035 stanovnika.

“U oba entiteta ima 1 odsto mlađih od 3 godine. Stanovnika od 4 do 8 godina u Federaciji ima 2 procenta, a u Republici Srpskoj samo 1,2 odsto. Građana od 9 do 14 godina u Federaciji ima 3,8, a u Srpskoj 1,8 odsto”, navodi se u istraživanju.

Od 15 do 17 godina u Federaciji ima 2,6, a u Republici Srpskoj 1,4 odsto.

Građana koji imaju od 18 do 29 godina u Federaciji ima 11,9, a u Srpskoj 6,7 odsto. Onih koji imaju od 30 do 39 godina u Federaciji je 7,2, a u Srpskoj 6,1 odsto.

Građana koji imaju od 40 do 49 godina u Federaciji je 11,7, a u Republici Srpksoj 8,5 procenata, dok je onih od 50 do 65 godina u Federaciji 30,1, a u Srpskoj 28,2 procenta. Stanovnika koji su stariji od 66 godina u Federaciji 28,8 procenata, a u Republici Srpskoj čak 44,3 odsto. Oko jedan procenat građana nije odgovarao na pitanja.

Demografi objašnjavaju da ovo istraživanje obuhvata reprezentativan uzorak od preko 14 hiljada građana, međutim s obzirom da je istraživanje rađeno telefonski smatraju postoje određena odstupanja u odnosu na zvanične statističke podatke. Ipak i jedni, i drugi pokazuju negativan trend po kojem Bosna i Hercegovina postaje zemlja staraca.

“Imamo fenomen nedovoljnog rađanja. To dovodi do toga da je kod nas svaka sljedeća generacija malobrojnija od prethodne. Kod nase se starosna piramida okreće naopako”, kaže demograf Aleksandar Čavić.

Ovakva kretanja imaće brojne negativne posljedice na sve društvene segmente. Ekonomisti upozoravaju da će jedan od najdrastičnijih biti nedostatak radne snage što će za posljedicu imati sve veću neodrživost penzionog sistema.

Nedovoljan prirodni priraštaj i migracije radno-sposobnog stanovništva u inostranstvo u sve većoj mjeri prijete da izazovu pravu demografsku katastrofu, međutim domaći zvaničnici ova upozorenja godinama ne shvataju ozbiljno.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button