Vijesti

Sud BiH nije osporio sastav Komisije za koncesije BiH u vezi sa HE na Drini

Sud Bosne i Hercegovine odlučio je po žalbi Mensura Šehagića, člana Komisije za koncesije BiH i prema nezvaničnim informacijama nije osporio legalnost Komisije za koncesije BiH da odlučuje u vezi sa sporom izgradnje Hidroelketrana na rijeci Drini.

“Sud BiH je u suštini odlučio da Komisija za koncesije, prigovor Šehagića nije trebala odbiti već odbaciti. Sud BiH se nije bavio sastavom Komisije, teritorijalnom zastupljenošću niti bilo čime drugim već isključivo tom terminologijom. Presuda je kod pravnika i u narednih nekoliko dana znaćemo o čemu se tačno radi i koji su sljedeći koraci”, rekao je za “Nezavisne novine” Milomir Amović, član Komisije za koncesije BiH.

Podsjećanja radi, Ustavni sud BiH po zahtjevu 24 poslanika Predstavničkog doma parlamenta BiH još 16. jula prošle godine utvrdio je da postoji spor u vezi sa odlukama o koncesijama, odnosno to što je Republika Srpska dala koncesiju za izgradnju HE Buk Bijela na rijeci Drini u opštini Foča.

Ovu hidroelektranu, čija je vrijednost oko 220 miliona evra, zajedno grade Republika Srpska i Srbija, a poslanicima iz Federacije BiH koji su podnijeli apelaciju bilo je sporno to što koncesiju dodjeljuje Republika Srpska, a ne institucije BiH, jer se radi o, kako su tvrdili, “međudržavnom” projektu.

U suštini, Ustavni sud BiH lopticu je prebacio Komisiji za koncesije BiH koja je nakon toga zajedno sa Komisijom za koncesije Republike Srpske formirala zajedničku komisiju koja treba da riješi taj spor, međutim ubrzo je uslijedila žalba Šehagića koji je tvrdio da u ovakvom sastavu Komisija za koncesije BiH ne može odlučivati o bilo čemu.

Prema zakonu, Komisija za koncesije BiH treba da ima sedam članova, međutim trenutno ima samo četiri i svima su istekli mandati. Problem je u tome što prema zakonu za odlučivanje trebaju biti četiri člana, od kojih po jedan treba da bude iz Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko distrikta, što sada nije slučaj.

Zanimljivo je da je Komisija za koncesije BiH još ranije, odnosno u januaru 2021. godine odgovarajući na pitanje Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske u vezi sa programom rada za 2020. i 2021. godinu navela da je projekat “Gornja Drina” čiji je sastavni dio HE Buk Bijela, nije u pograničnim zonama BiH niti međuentitetskim linijama te da ne predstavlja podijeljenju nadležnost BiH i kao takav nije predmet Zakona o koncesijama BiH.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button