Svijet

SAD upozorava kompanije koje posluju u kineskoj provinciji Xinjiang

Sjedinjene Američke Države izdale su oštro novo upozorenje kompanijama o poslovanju u kineskoj provinciji Xinjiang.

Američkim firmama koje još uvijek imaju lanac opskrbe i investicione veze u ovoj regiji rečeno je da “bi mogli rizikovati kršenje američkog zakona”.

Washington je citirao dokaze o genocidu i drugim kršenjima ljudskih prava u Xinjiangu, a Kina je negirala ranije navode da je ujgursko stanovništvo u regiji bilo podvrgnuto kršenju ljudskih prava.

Poslovno savjetovanje o lancu opskrbe Xinjiang zajednički su objavili State Department, Treasury, Commerce, Homeland Security, Labor i Ured američkog trgovinskog predstavnika.

“Preduzeća i pojedinci koji ne izlaze iz lanaca opskrbe, pothvata i/ili investicija povezanih sa Xinjiangom mogli bi se suočiti sa rizikom od kršenja američkog zakona”, stoji u ažuriranom savjetodavnom listu, koje je prvi put objavljen u julu prošle godine.

U izjavi za novinare, državni sekretar Antony Blinken rekao je da se u dokumentu napominje da kineska “vlada u Xinjiangu vrši genocid i zločine protiv čovječnosti”.

Najava dolazi kada zapadne vlade zaoštravaju svoj stav prema kompanijama koje posluju u sjeverozapadnoj regiji Kine.

U petak je administracija Bidena dodala 14 kineskih firmi i drugih entiteta na svoju ekonomsku crnu listu zbog navodnih kršenja ljudskih prava i nadzora u Xinjiangu. Ranije ovog mjeseca, francuske vlasti otvorile su istragu za “zločin protiv čovječnosti” u četiri modne marke.

Uniqlo, vlasnik Zare Inditex i francuska tekstilna firma SMCP negiraju tvrdnje, dok je Skechers odbio komentirati.

Ovaj potez uslijedio je nakon žalbi Evropskog ujgurskog instituta i drugih grupa pod pritiskom da trgovci profitiraju korištenjem prisilnog rada.

Regija Xinjiang proizvodi 85 posto kineskog pamuka i čini oko petine globalnih zaliha.

Ujguri su zatočeni u logorima u kojima su se pojavili navodi o mučenju, prisilnom radu i seksualnom zlostavljanju. Kina je porekla ove tvrdnje rekavši da su kampovi objekti za “preodgoj” čiji je cilj Ujgure izvući iz siromaštva.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button