Svijet

Moskva u Srbiju poslala “izaslanika”

Zamjenik ruskog ministra spoljnih poslova kaže da svaka vlada koja se rukovodi nacionalnim interesima neće vršiti politički harakiri uvođenjem sankcija Rusiji.

Aleksandar Gruško je tokom posjete Beogradu sastao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, kao i sa ministrima spoljnih i unutrašnjih poslova Nikolom Selakovićem i Aleksandrom Vulinom.

Kako kaže za Sputnjik, cilj njegove posete bio je da obavi konsultacije s rukovodstvom Srbije.

“Cilj je bio da uporedimo stavove u vezi sa širokim krugom međunarodnih problema, da razmotrimo planove dalje saradnje, u ekonomskoj, socijalnoj, kulturnoj i svim drugim sferama, a imajući u vidu neviđeni pritisak koji se vrši na Srbiju od strane EU. Razmatrali smo i rastuću napetost na KiM i u BiH”, rekao je ruski zvaničnik.

Upitan hoće li njegovu posetu Srbiji na Zapadu doživeti kao provokaciju, Gruško kaže da su rusko-srpski odnosi dovoljno vredni sami za sebe i bez preuveličavanja mogu se oceniti ne samo kao faktor stabilnosti ne samo u regionu, nego i Evropi.

“Principijelna je stvar što se Rusija i Srbija druže ne protiv nekog nego se druže međusobno zato što to proističe iz srca ljudi. Zato je to što govore Hil i njemu slični ljudi koji su opsednuti geopolitikom, nastoje da obnove unipolarni svet i da, zapodenuvši hibridni rat protiv Rusije – a sad je to proksi rat u Ukrajini jer NATO se tamo već direktno meša u taj sukob – pokušaj da slepe koaliciju i bukvalno slome preko kolena druge nezavisne zemlje, nastojeći da ih liše suvereniteta i uvuku u svoj tabor. Ta politika izaziva najdublje negodovanje i osuđena je na propast iz mnogih razloga. Jedan je to što je svet postao multipolarni. Više realno neće biti Paks Amerikane, ne zato što mi to hoćemo ili nećemo, što se borimo ili ne protiv toga, već zato što se svet promenio”, ističe Gruško.

Na pitanje da prokomentariše činjenicu da Srbiju pritiskaju sa Zapada da uvede sankcije Rusiji, ističe da je to pitanje nekakve kolektivne solidarnosti, da se navodno pokaže Rusiji jedinstvo čitavog sveta.

“Ali ako pogledamo geografiju kontakata i predstojeće zasedanje G20, i sasvim nedavno održane konferencije Organizacije o merama poverenja u Aziji, samit ZND, susret Rusije i zemalja Centralne Azije, plus, na redu su za posetu Moskvi i afričke zemlje, razvijamo veze sa Latinskom Amerikom, balkanskim zemljama, a i Srbija je jedan od naših partnera, to bukvalno izluđuje Zapad. Čine sve da bi apsolutno neprincipijelnim i neprihvaljivim pritiskom pridobili nekog na svoju stranu. Tu nema nikakve racionalne politike već samo želja da se kazni Srbija za neposlušnost i za njenu principijelnu poziciju, za to što Srbija brani svoje nacionalne interese”, rekao je on.

“Već su prešli granicu jer sankcije protiv Rusije su nelegitimne. Prema različitim ocenama, uvedeno ih je oko 90.000 ali sad uvode protiv nas sankcije na takav način da neposredno kazne i Srbiju – oduzimaju joj pristup ruskoj nafti i rade razne druge stvari koje ne služe na čast tom ‘demokratskom Zapadu’ koji sve vreme govori o poretku zasnovanom na pravilima, a sam svojim postupcima gazi međunarodno pravo. Jer to što se radi prema Srbiji ne samo da je amoralno već je u suprotnosti s međunarodnim pravom. Taj pritisak je, naglasiću još jednom, apsolutno neprincipijelan i neprihvatljiv, tako se u civilizovanom društvu ne vode međudržavni poslovi”, dodaje on.

Na pitanje da li bi Rusija mogla da shvati ako bi SRbija morlala ipak da uvede sankcije Rusiji, kaže:

“Bio bih neiskren ako bih rekao da bismo bili ravnodušni prema tome da nam Srbija uvede sankcije. Naravno da bismo bili razočarani. Ali ako govorimo o principijelnom pristupu Rusije pitanjima koja su posebno važna za Srbiju, naš stav se nikad nije menjao.”

“Kad na Zapadu uvode protiv nas sankcije oni faktički uvode sankcije protiv sebe. Svi znaju za tužno stanje u energetskom sektoru, čak i u sferi prehrambene bezbednosti. To je upravo rezultat sankcija koje su još više pogoršale situaciju ionako kritičnu kao posledica pandemije. A sada Zapad zbog toga pati. Zato je priključenje sankcijama, kažem teoretski, uvođenje sankcija protiv sebe. Mi polazimo od toga da svaka vlada koja se rukovodi nacionalnim interesima i ne popušta pred pritiskom neće vršiti takav politički hara-kiri”, zaključio je Gruško.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button