Hronika

Minorne kazne krijumčarima migranata

Iako je za krijumčarenje lica zakonom propisana kazna i do deset godina zatvora, onima koji su pali pri pokušajima da na taj način zarade u BiH u jeku migrantske krize mahom su izricane daleko manje kazne te su puštani na slobodu, pod uslovom da isti prekršaj ne počine u neko dogledno vrijeme.

Krijumčarenje migranata je, kako je pojašnjeno u brošuri Suda BiH, a u kojoj je dat presjek izrečenih kazni od 2018. do 2021, posrednička djelatnost kojom se omogućava nezakonit prelazak granice u drugu državu, uz pristanak osobe koja se krijumčari. Krijumčarenje migranata je, podvukli su u Sudu, počelo samim njihovim dolaskom na područje BiH, početkom 2018. godine, kada je drastično porastao broj migranata koji ulaze u zemlju.

Organizovane kriminalne grupe s područja BiH koje krijumčare migrante su napravile, kako je istaknuto “veliki posao” od toga i zaradile, a i dalje zarađuju, piše u brošuri.

Zakonom je definisano da su kazne krijumčarenje od šest mjeseci pa sve do deset godina pa i do 15, u zavisnosti od postupanja prema licima, ali se iz sudske brošure vidi da su evidentirane krijumčare dočekale kazne mahom od nekoliko mjeseci, nekada i koliko su proveli u pritvoru, ili uslovne, uz novčanu kaznu od nekoliko stotina do nekoliko hiljada maraka.

Prema podacima Suda BiH, u proteklom periodu su izrečene 144 presude, od toga 140 osuđujućih, tri djelimično osuđujućih i jedna oslobađajuća.

  • Optuženih je 187 osoba. Izrečeno je 60 godina i šest mjeseci kazni zatvora te 113 godina i sedam mjeseci uslovnih kazni – piše u brošuri Suda.

Iako je migrantski pritisak na BiH skroz oslabio, i dalje ima nastojanja da se pojedinci ili grupe prokrijumčare. Posljednji slučaj veće grupe je evidentiran prije nekoliko dana na području Zvornika, gdje su graničari spriječili krijumčarenje 26 migranata. Otkriveni su i čamcu koji je plovio rijekom Drinom u mjestu Kozluk, a kretao se iz Srbije prema BiH.

U čamcu je bilo, kako je saopšteno iz Granične policije, 20 državljana Indije, tri iz Pakistana te po jedan iz Gane, Zambije i Tunisa,.

Pojedini stručnjaci za bezbjednost još ranije su upozoravali da je stanje u BiH takvo da postaje i haotično, jer organizovane grupe koje su stavile pik na migrante više ne prežu ni od kakvih kazni. Njihov stav je da kazne ne smiju biti male, jer to ne odvraća učinioce od djela, a kao uporište za taj stav su navodili činjenicu da su se mnogi krijumčari vratili tom poslu poslije kažnjavanja.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button