Ekonomija

Kineski “crni labud” širi krila na ceo svet?

Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena pomno prati razvoj situacije sa najzaduženijim gigantom za nekretnine na svetu – kineskim Evergrandeom.

To je izjavila američka ministarka finansija Dženet Jelen, koja je upozorila da bi borba kompanije da vrati milijarde kredita mogla da ima posledice po globalnu ekonomiju.

Evergrande, drugi najveći developer nekretnina u Kini, dužan je 300 milijardi dolara kreditorima.

“Nekretnine su važan sektor kineske privrede. Na njih otpada oko 30 odsto potražnje. A usporavanje u Kini bi, naravno, imalo globalne posledice. Kineska ekonomija je velika, i ako bi usporila više nego što se očekivalo, to bi sigurno moglo da ima posledice po mnoge zemlje koje su trgovinski povezane sa Kinom”, rekla je Jelenova u emisiji “Face the Nation”, prenosi CBS.

Godinama se Evergrande zaduživao kako bi finansirao izgradnju stanova, poslovnih zgrada i tržnih centara. Ali poslednjih meseci kompanija se našla pod finansijskim pritiskom i imala je poteškoće da vrati nagomilani dug.

Zabrinutost da bi pad kompanije mogao da za posledicu ima udar na kineske banke, te da uzdrma ogromno tržište nekretnina u zemlji, potresla je globalna finansijska tržišta.

Federalne rezerve su upozorile na direktne rizike za SAD u svom najnovijem izveštaju o finansijskoj stabilnosti.

“Finansijski stresovi u Kini mogli bi da opterete globalna finansijska tržišta pogoršavajući nivoe rizika, prelivajući negativni uticaj i na globalni ekonomski rast, što bi naravno moglo da utiče i na Sjedinjene Države”, navodi se u izveštaju.

Ekonomisti kažu da Peking može da spreči kinesku kreditnu krizu, ali da želi to da izbegne, kako ne bi odavao sliku “spasioca”, dok pokušava da primora druge kompanije da smanje oslanjanje na dug. Za sada, kineska vlada se nije oglašavala po pitanju toga da li bi mogla da interveniše u restrukturiranju duga Evergrandea.

Jelenova je istakla da su firme poput Evergrandea problem sa kojim se bore kineski regulatori.

“Kina ima sektor nekretnina sa firmama koje imaju preveliku zaduženost i to je nešto sa čime Kina pokušava da se izbori”, rekla je ministarka.

Na pitanje da li kineski regulatori imaju kapacitet da upravljaju ovim rizicima, Jelenova je rekla: “Oni sigurno pokušavaju to da urade i to je nešto što pažljivo pratimo”.

Federalne rezerve su saopštile da nastojanje Kine da razduži kompanije poput Evergrandea predstavlja određeni rizik.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button