Svijet

“Isporuka tenkova nije ulazak u rat”

Isporuka težeg naoružanja Ukrajini, poput tenkova, ne bi, prema rečima nemačkog ministra pravde, predstavljala ulazak u rat protiv Rusije.

Nemačku politiku je od početka sukoba krajem februara zaokupilo pitanje kakvo oružje dati Ukrajini i koliko brzo da ga isporuči.

Pritisak je došao direktno iz Kijeva, gde lideri pozivaju Nemačku da isporuči više oružja kako bi pomogla u borbi protiv ruskih trupa.

Socijaldemokratski kancelar Olaf Šolc odbio je da se obaveže na slanje težeg naoružanja poput tenkova, helikoptera i aviona, iako su glasovi unutar njegove koalicije levog centra koji se zalažu za jaču vojnu podršku sve glasniji.

Ministar pravde Marko Bušman iz liberalnih Slobodnih demokrata, najmanje stranke u koaliciji, rekao je listu Velt am zontag da međunarodno pravo ne kategoriše isporuke oružja kao ulazak u rat.

“Dakle, ako Ukrajina iskoristi svoje legitimno pravo na samoodbranu, podrška joj isporukom oružja ne može dovesti do toga da postane strana u ratu”, rekao je on u komentarima koje je u subotu video dpa.

Rekao je da to nije samo njegov lični stav, već i nemačke vlade.

Bušman je rekao da je Nemačka među prvim zemljama koja je počela sistematski da istražuje moguće ratne zločine u Ukrajini, uključujući saveznu policiju i državnog tužioca.

Ruski predsednik Vladimir Putin bi, međutim, u svakom slučaju bio izuzet, rekao je Bušman. Međunarodno pravo propisuje da se aktivni šefovi država ne mogu istraživati.

“Nema sumnje da ruski vojnici u Ukrajini čine odvratna i stravična zverstva”, rekao je on.

Da bi se pravno dokazao genocid – kao što je između ostalih tvrdio i američki predsednik Džo Bajden – morala je postojati namera da se uništi, u celini ili delimično, nacionalna, rasna, verska ili etnička grupa, objasnio je Bušman.

Još nije mogao da kaže da li postoje dokazi za to.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button