Svijet

Demonstranti na ulicama nakon vojnog udara u Sudanu, vojnici pucali na gomilu

Izvještava se da su najmanje tri osobe poginule, a oko 80 je povrijeđeno nakon što su vojnici pucali na gomilu koja se protivila vojnom preuzimanju vlasti u Sudanu.

Demonstranti su izašli na ulice nakon što su oružane snage ukinule civilnu vlast, uhapsile političke lidere i proglasile vanredno stanje u ponedjeljak.
Izvještava se da su trupe išle od kuće do kuće u glavnom gradu Kartumu hapseći lokalne organizatore protesta.

Državni udar je osuđen širom svijeta, a Sjedinjene Američke Države su zaustavile program pomoći od 700 miliona dolara.


Vođa puča, general Abdel Fattah Burhan, okrivio je političke sukobe za vojnu akciju.

Civilne vođe i njihove vojne kolege su u sukobu otkako je prije dvije godine svrgnut dugogodišnji vladar Omar al-Bashir.

S dolaskom noći u ponedjeljak veliki broj demonstranata bio je na ulicama Kartuma i drugih gradova tražeći povratak civilne vlasti, prenosi BBC.

Jedan ranjeni demonstrant rekao je novinarima da ga je vojska pogodila u nogu ispred vojnog štaba, dok je drugi muškarac opisao kako je vojska prvo ispaljivala šok bombe, a zatim bojevu municiju.

“Dvije osobe su umrle, vidio sam ih svojim očima”, rekao je Al-Tayeb Mohamed Ahmed.

Sudanski ljekarski sindikat i ministarstvo informisanja također su napisali na Facebooku da su se smrtonosne pucnjave dogodile ispred vojnog kompleksa.

Na slikama iz bolnica u gradu vide se ljudi sa okrvavljenom odećom i raznim povredama.

Demonstranti su blokirali puteve ciglama i zapaljenim gumama, a učestvuju i mnoge žene koje viču “ne vojnoj vladavini”.
Gradski aerodrom je zatvoren, a međunarodni letovi obustavljeni. Internet i većina telefonskih linija takođe ne rade.

Osoblje Centralne banke je navodno stupilo u štrajk, a širom zemlje se navodi da ljekari odbijaju raditi u vojnim bolnicama osim u hitnim slučajevima.

Sudan je u krhkom sporazumu o podjeli vlasti između civilnih i vojnih lidera otkako je dugogodišnji vladar Omar al-Bashir svrgnut 2019. godine.

Sporazum je osmišljen tako da usmjeri Sudan ka demokratiji, ali to nije tako lako uzevši u obzir brojne prethodne pokušaje državnog udara, od kojih je posljednji bio prije nešto više od mjesec dana.
General Abdel Fattah Burhan, koji je bio šef sporazuma o podjeli vlasti, ali sada predvodi najnoviji državni udar, rekao je da je preuzimanje bilo potrebno da bi se “ispravio kurs revolucije” zbog političkih sukoba.

Rekao je da je Sudan i dalje opredijeljen za prelazak na civilnu vlast, s izborima planiranim za jul 2023., ali demonstranti nisu prihvatili njegovo obrazloženje.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button