Borac u finalu Kupa BiH

Fudbaleri Borca prvi su finalisti Kupa Bosne i Hercegovine.

Banjalučani su u dvomeču polufinala bili bolji od Širokog Brijega ukupnim rezultatom 5:2. Nakon trijumfa u Čitluku (3:1) crveno-plavi su večeras na Gradskom stadionu slavili sa 2:1 što im osiguralo plasman u veliko finale. Sada se nalaze na pragu duple krune.

Velika prednost iz prvog meča pulene Vinka Marinovića je malo uspavala. Istina malo se i čuvali obzirom da ih za vikend čeka derbi protiv Sarajeva u Wwin ligi BiH. S druge strane, Široki je stigao takođe u kombinovanom timu, jer im je u ovom trenutku prioritet prvenstvo.

Utakmica nije ponudila mnogo uzbuđenja u prvom dijelu. U nastavku je bilo mnogo bolje. Najbolju šansu imao je Borac početkom drugog dijela kada se Lukić spetljao pred golom gostiju. Široki je sve zakuvao u 69. minuti kada je Marko Matić pogodio mrežu Miloševića. Tada je gostima trebao još jedan gol da anulira prednost.

Ipak, sve dileme oko konačnog pobjednika riješene su u 77. minuti. Jedna lopta se odbila do Stefana Fićovića koji iz voleja majstorski pogađa za 1:1.Tačku na i na ovom meču stavio je Damir Hrelja koji je pogodio za 2:1 i tako samo potvrdio prolaz Banjalučana.

Borac dakle idu u finale gdje će pokušati da osvoji drugi trofej, prvi u ovom takmičenju poslije 14 godina. Prije tri godine su poraženi u finalu od Sarajeva. Podsjetimo, velikan iz Platonove je na dobrom putu da osvoji šampionsku titulu. Ima sedam bodova više od Zrinjskog.

Sutra se u Mostaru igra revanš susret drugog polufinala između Zrinjskog i Sloge (prvi suret 0:0). U četvrtak, 18. aprila u 12 sati biće održan žrijeb domaćinstva prve utakmice finala Kupa Bosne i Hercegovine 2023/24.