Društvo

BiH decenijama živi u vakuumu

Usljed turbulentnih političkih dešavanja u BiH, kao da smo postali nesvjesni kakvu sliku cijela situacija ostavlja na region.

Kao podsjetnik poslužio je nedavni Samit šefova država i vlada u Sloveniji, gdje su se mnogi lideri zabrinuli za stanje u BiH.

Naime, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, u Sloveniji je prisustvovao Samitu šefova država i vlada iz redova Evropske narodne partije (EPP) i tom prilikom istakao da je na njega najveći utisak ostavilo ono što je čuo o BiH, jer, kako kaže, razlike između tri naroda nikada nisu bile izraženije.

– Neću da komentarišem dalje, ali nisam bio naročito srećan onim što sam čuo o BiH i nije mi ulilo nadu da ćemo moći sa sigrunošću da računamo na apsolutno bezbjedno i mirno okruženje, da definišem to u blagoj formi – reklao je Vučić.


Predsjednik Srbije je istakao da su razlike između tri naroda bile toliko velike, da ih, kaže, do sada nije primjetio u tolikoj ravni.

Politički analitičar iz Zagreba, Žarko Puhovski, kaže za Srpskainfo da oni koji se brinu o BiH izvan nje dodatno povećavaju razloge za zabrinutost.

– S druge strane, besmisleno je tvrditi da su razlike među narodima u BiH veće nego ikada. Prije 30 godina su se masovno ubijali ljudi, opravdanjem da se radi o etničkom čišćenju teritorije. To je sigurno bila najveća moguća razlika među skupinama. Šta god bilo danas loše u BiH, a puno toga je loše, neusporedivo je sa tim razdobljem- kaže Puhovski.

Žarko Puhovski
On dodaje da su sve spoljne intervencije moguće jer se BiH kao politička zajednica ne bavi sama sobom, ne odlučuje sama o sebi.

– Nije u stanju postići dogovor sama o sebi i to onda stvara vakuum koji omogućava razne intervencije. Taj vakuum je loš, ali s njime nažalost BiH živi već decenijama i pojedincima izgleda to ne smeta toliko da bi promijenili stanje, na izborima stalno glasaju jednako – kaže Puhovski.

Sličnog mišeljenja je i politikolog Velizar Antić koji kaže da izjavu predsednika Vučića možemo označiti kao tešku, ali ne i zabrinjavajuću.

– Razlike koje postoje između tri naroda u BiH u pogledu uređenja države postoje od razbijanja Jugoslavije i one se nisu mijenjale. Te razlike postoje od trenutka kada je razbijena Jugoslavija i kada su tri naroda u BiH na različite načine gledala na način na koji treba da bude država organizovana- kaže Antić za Srpskainfo.

Problem je, dodaje Antić, što mi u BiH nikada nismo u potpunosti prihvatili Dejtonski sporazum i svaka strana je pokušavala da ga tumači na način koji bi njoj najviše odgovarao i zanemarivala je interese drugih strana.

– U posljednje vrijeme se priča o promeni Dejtonskog sporazuma i iz tih priča proistekli su potpuno različiti stavovi na koji način treba državu dalje urediti- smatra Antić.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button