Društvo

Јoš na čekanju odluka o PDV na lijekove

Da li će građani plaćati lijekove uz nižu stopu poreza na dodatnu vrijednost?

Sva tri fonda zdravstva uputila su inicijativu Savjetu ministara za smanjenje, ukidanje ili povrat PDV-a na lijekove i apelovala na što hitnije razmatranje ove inicijative.

Smanjenje, ukidanje ili povrat PDV-a? U Fondu zdravstva Republike Srpske više ne biraju. Zvaničnu inicijativu za smanjenje, ukidanje ili povrat PDV-a na lijekove uputili su krajem juna, da bi je resorno ministarstvo već početkom jula uputilo Savjetu ministara. Sada insistiraju da se inicijativa uzme u razmatranje i to po hitnom postupku.

  • Samo u zdravstvenom sistemu Republike Srpske u prošloj godini za PDV plaćeno je više od 100 miliona KM, što je gotovo jednako dvogodišnjim troškovima lijekova na recept – navodi Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

Najviše PDV-a plati se na najskuplje lijekove. Među njima na one za rijetke bolesti. Savez za rijetke bolesti potpuno podržava inicijativu za smanjenje stope PDV-a.

  • Samo za lijek “trikaftu” je 70.000 KM razlika u PDV za jednog pacijenta do koje bi se došlo, što je milion za svih 15 koji su uključeni. To znači još dva do tri pacijenta koja bi mogla dobiti lijek – rekla je Biljana Kotur, predsjednica Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske.

U Fondu zdravstva Srpske su izračunali, kada bi se na lijekove plaćalo pet odsto, umjesto sadašnjih 17 odsto PDV-a, godišnje bi uštedjeli čak 20 miliona KM. Dakle, riječ je samo o lijekovima koje finansira Fond. Procjena je da bi i oni koje pacijenti kupuju mogli da budu jeftiniji. Ali, osim procjene, više se ne zna. U Upravi za indirektno oporezivanje kažu – izmjene Zakona o PDV-u previše su ozbiljne da bi se radile bez kvalitetne analize.

  • Mora se konkretno znati šta bi izmjena zakon u tom smislu donijela, koliki bi bio gubitak prihoda, odakle bi se ti prihodi eventuelno nadomjestili i slično. Takođe, smatramo da nije dobro u izmjene ovako važnog zakona ići svakih mjesec dana i pojedinačno mijenjati određene članove zakona – rekao je Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.

Nedavno je Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio izmjene i dopune Zakona o PDV-u i konačno ukinuo PDV na doniranu hranu. Isti problem je sa doniranim lijekovima, ali oni su i dalje posebna stavka.

  • Već smo imali kompanije koje su kroz društveno humanitarni rad željele da poklone lijek životno ugroženom pacijentu, a govorimo o lijekovima koji koštaju od 400.000 do 500.000 KM i postavlja se pitanje ko će platiti PDV. Proizvođač mora da ga plati i onda oni najčešće od toga odustaju – rekla je Biljana Kotur.

BiH je jedina zemlja u Evropi koja isti PDV naplaćuje i na lijekove i na luksuz. Ne treba ići dalje od regiona, u kojem je ova stopa diferencijalna i za lijekove iznosi od pet odsto u Hrvatskoj i Makedoniji do deset odsto u Srbiji.

U 2022. godini samo Fond zdravstva Republike Srpske, za PDV je platio više od 100 miliona KM. Veliko opretećenje za Fond, ali i veliki prihod koji ubere Uprava za indirektno oporezivanje, posljedično i za sve budžete koji se pune ovom stavkom. Možda je to jedan od razloga što naša ekipa u tri dana nije uspjela da sazna u kojoj je fazi inicijativa koju je podnio Fond zdravstva i kada bi se mogla naći na dnevnom redu Savjeta ministara.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button