Vijesti

“Vizuelno arhiviranje važno jer su Srbi najveći stradalnici na prostoru bivše Јugoslavije”

U Banjaluci je danas održana promocija projekta Fondacije “Vizuelni arhiv srpskog stradanja”. Prikazan je dio potresnih svjedočenja majki, djece, supruga i rodbine zvjerski ubijenih Srba na prostoru bivše Јugoslavije.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas da je srpski narod najveći stradalnik u prošlom vijeku na prostoru bivše Јugoslavije, te da je izuzetno značajno vizuelno arhiviranje ovog stradanja za generacije koje dolaze.

  • Kao predsjednik Republike odlučio sam da podržim Fondaciju “Vizuelni arhiv srpskog stradanj” i sigurno je da će biti obezbijeđeno sve što je neophodno kako bi modernim tehnologijama bilo dokumentovano srpsko stradanje”, rekao je Dodik u Banjaluci na promocija projekta Fondacije “Vizuelni arhiv srpskog stradanja”.

Dodik je istakao da su stradali i drugi narodi na prostoru bivše Јugoslavije, ali da su Srbi najveći stradalnici.

Dodik je rekao da se i danas može vidjeti težak položaj Srba u zemljama na prostoru bivše Јugoslavije.

  • Potrebno je samo da se vidi kako žive Srbi u Sloveniji, Hrvatskoj, gdje ih skoro i nema, u Federaciji BiH, na Kosmetu. To su sve primjeri naše golgote i stradanja – rekao je Dodik.

Direktor Fondacije “Vizuelni arhiv srpskog stradanja” Denis Bojić istakao je da je prikazan samo dio svjedočenja porodica stradalih i da je srpski narod preživio golgotu na prostorima bivše Јugoslavije.

  • Cilj ove fondacije jeste da se prvi put nakon ratnih dešavanja srpsko stradanje geografski objedini, te da bude stvorena jedinstvena digitalna baza o stradanju Srba u Ljubljani, Zagrebu, Vukovaru, Kninu, Sarajevu, Mrkonjić Gradu, Mostaru, Prištini, Prizrenu, Kravici, Brodu, te brojnim drugim mjestima širom nekadašnje Јugoslavije – rekao je Bojić u obraćanju na promociji ovog projekta.

On kaže da bi time prvenstveno srpski narod, ali i cijelo čovječanstvo u ispovijestima iz prvog lica koja su objedinjena u multimedijalnoj platformi, bili informisani o obimu i razmjerama stradanja srpskog naroda na prostorima bivše Јugoslavije.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac istakla je danas u Banjaluci da srpska stradnja ne smiju biti zaboravljena i da je više od 50.000 Srba ubijeno na prostoru bivše Јugoslavije devedesetih godina.

  • Srbi i danas brane istinu pritisnuti sa svih strana. Istina o stradanju srpskog naroda mora biti zabilježena vizuelno, što je od izuzetnog značaja – rekla je Graorčeva.

Zora Vuković, majka poginulog borca Vojske Republike Srpske, rekla je da ne smiju biti zaboravljeni heroji koji su dali život za slobodu srpskog naroda i odbranu Republike Srpske.

  • I narednog 9. januara opet ćemo proslaviti Dan Republike u slobodi i miru. Za njeno stvaranje život su dali najbolji sinovi – navela je Vukovićeva.

Olga Božanić sa Kosmeta kojoj je zvjerski ubijeno 15 članova porodice rekla je da i danas osjeća neizmjernu bol, tugu i patnju za svojim najmilijim.

  • Te nesrećne 1998. godine naš srećan život je prestao. Dotadašnje komšije krvnički su ubijali Srbe na Kosmetu, a među njima i članove moje porodice – navela je Božanićeva.

U Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Banjaluci danas je na promociji projekta Fondacije “Vizuelni arhiv srpskog stradanja” prikazan dio potresnih svjedočenja majki, djece, supruga i rodbine zvjerski ubijenih Srba na prostoru bivše Јugoslavije.

Promociji su osim Dodika i Viškovića, prisustvovali ministri u Vladi Srpske, vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, te predstavnici Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Boračke organizacije Republike Srpske, nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i zvanice iz javnog života.

Projekat Fondacije “Vizuelni arhiv srpskog stradanja” realizovan je u saradnji sa Republičkom organizacijom porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, a pod pokroviteljstvom predsjednika Srpske.

Projekat predstavlja jedan od najznačajnih i najviših nacionalnih interesa srpskog naroda.

Njime će biti ostavljeno, kao trajni zapis, svjedočanstvo o stradanju Srba tokom ratnih dešavanja devedesetih godina prošlog vijeka na prostoru bivše Јugoslavije.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button