Svijet

Ukrajini preti težak udarac? Sve je u rukama jednog čovjeka

Podrška SAD Ukrajini uskoro će biti podvrgnuta značajnom testu.

Ovo se ne dešava na bini republikanske predsedničke debate ili u Beloj kući, već na Kapitol Hilu, u Predstavničkom domu pod kontrolom nove republikanske većine, na čelu sa Kevinom Makartijem.

Preovlađuje stav da će američka podrška Ukrajini ostati čvrsta sve dok je Džo Bajden predsednik, dakle najmanje do januara 2025. Ali to zanemaruje činjenicu da Kongres zapravo kontroliše novčanike.

Od kada je preuzeo dužnost u januaru, Kongres koji kontrolišu republikanci nije usvojio nijedan zakon kojim bi se finansirala Ukrajina. Ipak, treba reći da Bela kuća to do sada nije ni tražila.

Republikanska partija je, u stvari, sve više podeljena u podršci Ukrajini, što se jasno pokazalo u nedavnoj republikanskoj predsedničkoj debati.

Ovo je deo dubljeg problema u spoljnoj politici SAD, gde se “neoizolacionisti” koji su uz bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa sukobljavaju sa “internacionalističkim” i “neokonzervativnim školama” koje oličavaju druga dva republikanska kandidata za predsednika SAD, Mekejn i Regan, preneo je Jutarnji list.


“Ali to takođe znači da će Kevin Makarti, slab govornik koji očajnički želi da održi ujedinjenje svog republikanskog kluba, gnušati o uvođenje bilo kakvog zakonodavstva koje izaziva podele kao što je finansiranje Ukrajine”, navodi se dalje u tekstu.

Prethodni sastav Kongresa pod vođstvom Nensi Pelosi doneo je u decembru ogroman paket pomoći od dodatnih 25 milijardi dolara. Ovo je Bajdenovoj administraciji dalo potencijalno dug period finansiranja za podršku Ukrajini, sve dok su sredstva razborito dodeljivana.

Umesto da se vrati u Kongres u proteklih devet meseci, administracija je pazila na svoj novčanik i pažljivo upravljala stopom potrošnje, što je bio glavni ograničavajući faktor u sposobnosti sadašnje američke administracije da obezbedi skupe sisteme za Ukrajinu, kao što su F-16 ili ATACMS.

Novac razlog za bes prema Nemačkoj?

Bes Bele kuće na Nemačku zbog toga što ih je primorala da isporuče tenkove Abrams Kijevu u februaru nije bio zbog zabrinutosti o eskalaciji ili zato što nije želela da Ukrajina ima tenkove, već je u velikoj meri to pitanje bilo troškova. Slično tome, administracija ne bi obezbedila obuku Ukrajincima na F-16 da nije bila voljna, navodi se dalje u tekstu.

Podrška SAD je stoga fokusirana na trenutne osnovne potrebe Ukrajine, snabdevanje municijom i drugim kritičnim zalihama za Ukrajince za trenutnu borbu, a ne na podršku ukrajinskom vazduhoplovstvu 2025. godine.

Sada je problem što nije jasno da li će SAD moći da podrže Ukrajinu u kratkom roku. Jer novca sada skoro da nema, što je konačno primoralo Bajdena da se vrati u Kongres.

Bela kuća je nedavno tiho podnela ograničeni zahtev od 10 milijardi dolara koji će zadržati trenutni tempo finansiranja Ukrajine do početka sledeće godine.

Ovo pitanje namerno nije držano kao prioritet u nadi da se može progurati, ne želeći da se vodi javna borba koja bi mogla da podeli republikance, jer je neizvesno da će finansiranje Ukrajine uopšte proći kroz Kongres. Dakle, sudbinu Ukrajine može odrediti upravo čovek na čelu tog tela – Kevin Makarti, koliko i događaji na bojnom polju, zaključuje se u tekstu Jutarnjeg lista.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button