Ekonomija

Stručnjaci o posljedicama ukrajinske krize: Evropa sama sebi nanosi štetu

Potezi evropskih zemalja koji su uslijedili nakon što je predsjednik Rusije Vladimir Putin priznao Donjeck i Lugansk doveli su do rasta cijene energenata, a Srbija i Srpska su sigurne do početka juna, nakon čega može doći do poskupljenja gasa.

Predsjednik Udruženja za gas Srbije i ekspert za energetiku Vojislav Vuletić rekao je da cijena gasa skače na dnevnom nivou, te da je juče iznosila 950 dolara za 1.000 kubika.

  • Pojavila se i informacija da je kancelar Nemačke Olaf Šulc zabranio da se preko “Severnog toka dva” Evropi dostavlja gas. Evropa trenutno svojim potezima nanosi sama sebi štetu jer upravo na taj način diže cenu gasa – kazao je Vuletić.

On je naglasio i da je priča o tečnom gasu iz SAD ništa drugo do “američka žvaka”.

  • To je priča bez ikakvog osnova. Tečnog gasa u svetu na tržištu ima jako malo, a Evropa troši više od 500 milijardi kubnih metara godišnje. Tečnog prirodnog gasa nema. Sav tečni gas koji se u svetu proizvede ne bi zadovoljio potrebe Evrope. Svedoci smo i američkih priča da će na našim prostorima graditi razne gasovode, ali od svega toga nije bilo ništa. U ovom trenutku postoji samo ruski gas i tačka – rekao je Vuletić.

Kada je riječ o Srbiji i Republici Srpskoj, Vuletić navodi da su Srbija i RS stabilne o pitanju snabdijevanja gasom jer ima “Turski”, odnosno “Balkanski tok”.

  • Mi imamo ugovor sa “Gaspromom” do juna o isporuci gasa i to po povoljnoj ceni. Srbija i “Gasprom” će se dogovarati o novim količinama i cenama, ali se može očekivati da će iznos biti veći od sadašnjeg jer raste cena barela nafte – naveo je Vuletić i poručio da ne treba nikako očekivati višu cijenu od one koju sada Evropa plaća svojom glupošću.

Vuletić je naveo i da u “Turskom”, odnosno “Balkanskom toku” postoje dovoljne količine gasa.

Direktor “Gas-Resa” Ljubo Glamočić rekao je “Glasu” da Srpska sa “Gasprom-eksportom” iz Peterburga ima ugovor o isporuci gasa do kraja maja.

  • Cijena gasa je vezana za kretanje cijene nafte. Ta cijena se usklađuje kvartalno. Do 31. maja mi imamo fiksnu cijenu po ugovoru. U januaru smo izmirili svoje obaveze po dogovorenoj cijeni te dali avans za februar kao i mart ove godine – rekao je Glamočić.

On ne očekuje nikakva pomjeranja i odstupanja od ugovorenih pravila kada je riječ o cijeni i isporuci gasa.

  • Mi se gasom snabdijevamo preko “Balkanskog toka” koji ide direktno preko Crnog mora, Turske, Bugarske, te preko Zaječara ulazi u Srbiju, odakle jedan krak ide ka BiH. Dakle, gas koji RS dobija ne prolazi kroz Ukrajinu. Zbog toga mi ne očekujemo bilo kakve probleme – naveo je Glamočić.

On je naveo i da je evidentno da cijena nafte raste u ovom kvartalu te da će novo usaglašavanje uslijediti 1. aprila.

  • Ima naznaka o povećanju cijena, ali ja ne očekujem da to bude značajno – poručio je Glamočić.

Zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev predviđa da će u Evropi gas koštati 2.000 evra zbog obustavljanja sertifikacije “Sjevernog toka dva”.

  • Njemački kancelar Olaf Šolc zatražio je da se obustavi sertifikacija gasovoda “Sjeverni tok dva”. Dobro došli u novi svijet u kome će Evropljani plaćati 2.000 evra za hiljadu kubnih metara gasa! – napisao je Medvedev na “Tviteru”.

Prednost

Energetičar i ekonomski analitičar iz Beograda Miloš Zdravković rekao je “Glasu Srpske” da visoke cijene gasa u Evropi dugoročno ne odgovaraju ni Rusiji.

  • Srbija, ali i RS imaju bolju geostratešku poziciju u odnosu na druge zemlje Balkana i južne Evrope jer su na direktnoj liniji “Turskog toka”. Pored toga, vredne investicije iz Rusije realizovane su u Srbiji i Srpskoj. Nema potrebe ni za kakvim strahom. Rusi će i dalje ulagati. Dakle, mi imamo stratešku energetsku prednost u odnosu na naše komšije – rekao je Zdravković.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button