Sport

Stative i poništeni golovi – Srbija poražena u Budimpešti

Fudbaleri Srbije doživeli su poraz u Budimpešti protiv Mađarske rezultatom 2:1 u okviru sedmog kola kvalifikacione grupe G za Evropsko prvenstvo.

Šokovi i pre samog početka su najavili šokove i na meču. Selektor Srbije Dragan Stojković je iznenadio kada su saopštene startne postave, a među “orlovima“ nije bilo kapitena Dušana Tadića, kao ni Filipa Kostića.

Nije se tu Piksi zaustavio, pa je pred ovaj itekako važan meč promenio formaciju i umesto sa standardnom trojicom pozadi na teren poslao igrače u formaciji sa četvoricom u poslednjoj liniji gde je Strahinja Eraković morao na desnog beka.

Nikako nije bila prijateljska dobrodošlica na „Puškaš areni“, uprkos nekoliko hiljada (oko 3.500) naših navijača. Izviždani su svakom prilikom fudbaleri Srbije, pa i himna.

Sjajnu koreografiju su napravili Mađari, sa sve likom Šandora Roža u prvom planu. Reč je o čuvenom pljačkašu iz 19. veka, nešto poput Robina Huda, koji je isto tako inspirisao brojne pisce svojim likom i delom. Kao da su time domaćini nešto hteli da nam najave.

Bolje su i otvorili susret i od starta pokazali da će problematična biti desna strana gde je Loik Nego igrao protiv Alekse Terzića. Međutim, prvi centaršut je došao sa suprotne strane, iz noge Miloša Kerkeza, nakon čega je lopta samo prozujala kroz čitav šesnaesterac gostiju.

Prva veća uzbuđenja su viđena na drugoj strani, ispred gola Mađarske. Srpski fudbaleri su tražili penal kada se Aleksandar Mitrović našao na zemlji, nakon „sendviča“ u koji su ga smestili Salaj i Fiole. Međutim, francuski arbitar Fransoa Leteksije nije smatrao da tu ima elemenata za najstrožu kaznu.

Nije to obeshrabrilo Piksijeve izabranike koji su ubrzo stigli do dve ogromne prilike, ali nažalost ih nisu iskoristili. Najpre je u 15. minutu Mijat Gaćinović, veliko selektorovo iznenađenje u startnih 11, dobio sjajnu loptu u prostor. Bio je prebrz igrač AEK-a za svog čuvara, stigao do pred gol Dibusa i umesto da šutne probao da proigra Sergeja Milinkovića-Savića na drugoj stativi. Neuspešno.

Samo dva minuta kasnije se ponovo sve otvorilo za Srbiju. Andrija Živković i Aleksandar Mitrović su imali kontru dva na jedan. Vukao je as PAOK-a, na kraju i previše. Pas je usledio prekasno, na kraju nikada nije stigla do napadača Al Hilala, već u ruke čuvara mreže Ferencvaroša.

Kao što to obično i biva, stigla je kazna. Identično kao Gaćinović, dubinsku loptu je je sa iste strane dobio i Nego, ali je on to umeo da iskoristi. Olako je probio do duboko u šesnaesterac Srbije, podigao glavu i proigrao Barnabasa Vargu koji nije ima težak zadatak. Isti igrač je u prvom meču u Beogradu doveo ekipu Marka Rosija u prednost.

Pobesneo je Piksi posle tog gola i bacio flašicu koju je držao – potpuno opravdano. Nego je nastavio da probija po desnoj strani, ali Mađarska nije uspela da dođe do prave šanse za drugi gol.

Na drugoj strani je krenula da se budi Srbija, koja je nakon jednog udarca Nemanje Gudelja izborila korner. Loptu je postavio Živković, centrirao, a najviši u skoku je bio Strahinja Pavlović koji je u 33. minutu doneo izjednačenje.

Gotovo da nisu do kraja stigli da se izraduju, a na semaforu je bilo 2:1. Nepun minut nakon izjednačujućeg gola Roland Salaj je ponovo doveo Mađare u prednost i izazvao erupciju na „Puškaš areni“.

Opustili su se naši igrači i olako dozvolili Mađarskoj da dođu pred šesnaesterac oko gola Vanje Milinković-Savića. Usamljen je bio napadač Frajburga i sjajnim udarcem matirao golmana Torina, koji je i u ovoj situaciji bio nemoćan.

Još jednom se ponovio scenario iz Beograda. Tada smo poveli autogolom i potom u finišu prvog poluvremena primili dva brza gola za preokret Mađarske. Isti su i akteri, Varga, Salaj…

Neuspešno je pokušavala Srbija da na pauzu ode bez zaostatka, ali u tome nije uspela. Bilo je tu nekoliko polušansi poput udarca glavom Živkovića ili omanje simultanke Gaćinovića nakon čega mu je udarac izblokirana.

Ipak, na kraju je Piksi morao da prizna grešku, te da nije uspeo italijanskog kolegu da iznenadi postavom koju je izveo na teren u Budimpešti.

Još pred kraj prvog poluvremena su krenuli kraj aut linije da se zagrevaju Dušan Tadić i Filip Kostić koji su pred start drugog ušli u igru. Za kapitena Srbije je to bio 101. nastup u dresu nacionalnog tima, a „stotku“ su pre njega prešli samo Savo Milošević (102), Dejan Stanković (103) i rekorder Branislav Ivanović (105).

Srbija je u uvodnih osam minuta nastavka mogla i do preokreta. Ne samo da se do njega nije došlo, već je rezultat na semaforu ostao isti.

Čak dva gola naše reprezentacije su poništena u tom rasponu, a oba puta je strelac bio Aleksandar Mitrović. Da nesreća bude gora po napadača Al Hilala, on ni u jednoj situaciji nije bio u nedozvoljenoj poziciji.

Prvo je u ofsajdu ostao njegov klupski kolega Sergej Milinković-Savić koji mu je spustio loptu glavom kod prvog gola, a potom je drugu situaciju i sjajnu završnicu Mitrovića nenamerno pokvario Tadić.

Imala je i Mađarska svoje prilike, pa je tako Barnabaš Varga pogodio prečku, a Bendeguž Bola nije uspeo da iskoristi jedan na jedan situaciju sa našim čuvarem mreže.

Između te dve prilike, tokom 71. minuta, Srbija je imala najbolju šansu u drugom poluvremenu. Posle kornera je Tadić šutirao, nekako uspeo da izbegne sve protivničke fudbalere, ali je lopta pogodila stativu. Nakon što se odbila stigla je do Pavlovića, ali i on iz neposredne blizine trese okvir gola. Piksi je bio u neverici nakon tih promašaja, a verovatno i mnogi koji su pratili ovaj meč.

Do kraja meča vredno je pomena jedino debi u nacionalnom dresu 19-godišnjeg Petra Ratkova. Promene rezultata nije bilo.

Srbija ostaje na 10 bodova i drugom mestu, pred duel u Beogradu sa Crnom Gorom (17. oktobar) koja ima osam bodova i meč manje.

Mađarska je sa ovom pobedom praktično obezbedila direktno mesto na Evropskom prvenstvu. Trenutno su na 13 bodova na tri meča do kraja. Rivali će im biti redom Litvanija, Bugarska i Crna Gora.