Španci pobjedili Fince

Košarkaši Španije savaladali su Finsku rezultatom 100:90 u osmini finala Evropskog prvenstva.

Skandinavska selekcija je u meč ušla sa ranim zaostatkom zahvaljujući raspoloženom Viliju Ernangomesu, ali je ubrzo usledila njihova serija.

Osam poena su bez odgovora dali Finci što je iznenadilo Serđa Skariola. Italijanski stručnjak je zatražio tajm-aut nakon kog je prekinuta serija, ali je protivnik uprkos tome zaigrao još bolje.Kako su igrali prvih 10 minuta, tako su ih i završili. Mikael Jantunen je uzeo loptu sa nekoliko sekundi preostalih na satu i pogađa šut sa udaljenosti većoj od polovine terena.

Nisu stali Finci u drugoj deonici, čak su stigli i do najveće prednosti od 15 poena, ali je već tu viđeno ono što ćemo gledati u drugom poluvremenu. Opustili su se Finci u poslednjih nekoliko minuta i dopustili protivniku da se približi na jednocifreni zaostatak pred pauzu.

Nismo dugo čekali u nastavku da dođe i do izjednačenja. Tačno na polovini treće deonice se isplatila za protivnika nezaustavljiva partija Vilija Ernangomesa kojije radio i dobro i loše, a kada je radio loše i to je nekako ispalo dobro.

Ušao je u treću deonicu za dva zakucavanja koji je prepolovio zaostatak, a potom je napravio nesportsku ličnu. Naposletku su od svega toga Finci videli samo jedan poen polovičnog Jantunena sa linije za slobodna bacanja.

Zakucavanjem je Ernangomes doneo i izjednačenje, a potom su Španci namestili nišanske sprave i paljbom iza linije 6,75 doneli u tom trenutku najvećih osam poena prednosti.

Ne može se reći ni da je tu bio kraj. Aleksander Madsen je održavao Fince u poslednjih 10 minuta na posed-dva zaostatka, a pri rezultatu 84:82 za Španiju se desio možda i ključni momenat.

Finci su imali napad za izjednačenje ili vođstvo, lopta je išla u ruke Laurija Markanena kog blokira fenomenalni Vili Ernangomes. Posle toga sledi trojka Daria Brizuele, a onda još dve neverovatnog Rudija Fernandesa koji je stavio tačku na ovaj meč. Iskusni košarkaš Reala želi 12. medalju za svojom selekcijom.

Njihovim protivnicima nije pomoglo ni to što su prva četvrtina koja je istoriji Evropskih prvenstva dala Špancima 30 poena u četvrtini, odnosno prva u 21. veku koja im je za poluvreme dala 50 ili više.

Kod Španaca je najefikasniji bio pomenuti Ernangomes sa 27 poena uz šut iz igre od neverovatnih 10/13. Pratio ga je brat Huančo sa 15, Dario Brizuela je imao 14, dok su dvocifreni bili još Rudi Fernades sa 11, odnosno Lorenco Braun sa 10 poena. Bivši košarkaš Zvezde je ostvario i dabl-dabl učinak sa 11 asistencija.

Na suprotnoj strani je 28 poena imao Lauri Markanen i sa 11 skokova ostvario treći dabl-dabl na ovom šampionatu. Toliko ima i Janis Adetokumbo, a ispred njih dvojice je Saša Vezenkov sa jednim više.

Mikael Jantunen je meč završio sa 18 poena, Aleksander Madsen je imao 13, a Sasu Salin 11 uz napomenu da je promašio nekoliko važnih šuteva za tri koji bi možda i promenili konačan ishod.

Španci će u borbi za polufinale igrati sa boljim iz duela Nemačke i Grčke, a taj meč počinje u 20 časova i 30 minuta.