Hronika

Slučaj Debevec i Mehmedagić – tužilac potvrdio: U kući službenice Suda uništeno 60 sumnjivih naloga

Vijeće Suda BiH do sutra će odlučiti hoće li suspendovanom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem direktoru Obavještajno-bezbjednosne agencije Osmanu Mehmedagiću produžiti pritvor za još dva mjeseca. Tužilaštvo je iznijelo frapantne dokaze – da je “60 naloga o prisluškivanju uništeno u kući službenice Suda”. Odbrana smatra da to nije dovoljan razlog da ostanu u pritvoru.

Obrazlažući prijedlog za produženje pritvora, postupajući tužilac Bojana Јolović sve je ostavila u čudu kada je rekla da je uništeno 60 akata za prisluškivanje i to u kući službenice Suda, a po nalogu Debevca. Do ovog podatka Tužilaštvo je došlo nakon iskaza svjdoka. Sve je rađeno bez evidentiranja u zvanične knjige protokola, koje se vode u skladu sa Zakonom o zaštiti tajnih podataka.

-Potpuno je začuđujuće ne samo da se takvi nalozi ne čuvaju u sigurnom području Suda BiH, nego su po nalogu izneseni u privatnu kuću uposlenice Suda, koja je postupila po nezakonitom nalogu predsjednika Suda i akte sa oznakom povjerljivosti iznijela iz prostorija Suda BiH – kaže Bojana Јolović, tužilac Tužilaštva BiH.

Јolovićeva tvrdi da je Debevec nalog o iznošenju i uništenju povjerljivih akata svojoj saradnici izdao nakon privođenja, koristeći svoje pravo na jedan telefonski poziv. Umišljaj i dogovor optuženih za izvršenje krivičnog djela nezakonitog prisluškivanja s namjerom da vladaju informacijama iz istraga Tužilaštva i dežurnih sudija, tužiteljka Јolović potkrijepljuje iskazom Trifka Buhe, ranijeg zamjenika direktora OBA.

  • Navodi da apsolutno, kao šef operacije nije bio upoznat sa operacijom u okviru koje su provođene ove mjere službenih telefonskih brojeva dežurnih sudija i istražilaca, niti je ikada po redovnoj proceduri parafirao takav zahtjev koji je upućen ovome sudu – dodala je Јolovićeva.

Tužilaštvo sugeriše da bi izlaskom na slobodu Debevec i Mehmedagić nastavili da utiču na svjedoke, napominjući da su pojedini svjedoci zbog straha saslušavani više puta. Odbrana tvrdi da bi uticaj na svjedoke spriječile i mjere zabrane. Čak se Debevčeva odbrana poziva i na imunitet sudija kada postupaju po propisanoj nadležnosti u skladu sa Zakonom o VSTS-u…

  • Poenta je u tome da se ono što se nekome stavlja na teret da je učinio ne može ujedno biti i pritvorski razlog. OvdЈe Tužilaštvo uporno činjenicu navodnog uništenja nekih dokumenata stavlja s jedne strane kao osnov sumnje, istovremeno i kao pritvorski razlog, a to je nedozvoljeno – istakla je Tatjana Savić, branilac optuženog Ranka Debevca.

Sudskom vijeću obratio se i Ranko Debevec. Zatražio je da se poštuju njegova ljudska prava. Zamolio je da mu budu određene mjere zabrane, rekavši da nije nikakva uticajna osoba, i da sada mogu od njega svi da bježe.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button