Vijesti

Schmidt: Stičem dojam da bi neki htjeli u Ustav ugraditi kakvi će biti rezultati izbora – svaki pokušaj otcjepljenja RS-a bit će sankcionisan

Christian Schmidt dotaknuo se danas na pres konferenciji nakon sastanka Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) i pregovora o izmjenama Izbornog zakona u BiH.

On se posebno osvrnuo na nedavne izjave u kojem su određeni političari najavili “mostarski scenarij” za BiH, tj. neodržavanje izbora, ukoliko se ne ispune pojedini zahtjevi u izmjenama Izbornog zakona.

“Ne sviđa mi se taj termin ‘mostarizacija BiH’. To ne odgovara mojim idejama demokratije. Učinit ćemo sve da budu ispunjeni svi uslovi za fer i poštene izbore. Ono što, međutim, moram reći je da stičem dojam da neki žele da se ugradi u Ustav kakvi će biti rezultati izbora. To nije demokratski, jer o tome odlučuju građani BiH”, kaže Schmidt.

Rekao je da se vode veoma intenzivni razgovori i da je optimističan će nešto “uspjeti uraditi”.


“Alternativa nije da ne bude izbora. Izbora će biti, a pitanje je samo kako će izgledati Izborni zakon u pojedinostima. Uz tri konstitutivna naroda moramo da vodimo računa i o Ostalim, kao i o sigurnosti samih izbora”, poručio je visoki predstavnik.

Schmidt se zahvalio članovima PIC-a za punu podršku njegovom mandatu u BiH.
“PIC je još jednom istakao da je BiH suverena država koja se sastoji od dva entiteta, no to im ne daje pravo na jednostrano otcjepljenje od BiH. Mislim da je to dobro poznato, ali ponekad je to dobro i ponoviti jer se čini da neki to zaboravljaju”, kazao je Schmidt.


Dodao je da bh. entitet Republika Srpska nema zakonsko ovlaštenje da se jednostrano povuče iz ustavnopravnog poretka BiH.

“Postoji takva diskusija u RS-u gdje se pominju takva pitanja. Svi pokušaji da se ugroze institucije utiču na stabilnost BiH i entiteta. Rekli smo da će to imati posljedice i to je naš stav. Upravni odbor PIC-a je istakao svoju podršku korištenju svih ovlasti koje su na raspolaganju visokog predstavnika. Za početak, istakli smo uvjetovanje financijske podrške kao i upotrebu sankcija”, dodao je Schmidt.


Naglasio je da, ako se pogle ekonomska situacija u BiH svi treba da su opredjeljeni za njeno poboljšanje.

Ako uporedite situaciju sa ostalim zamljama Zapadnog Balkana vidimo da drugdje ima i ekonomski rast, a da toga nema u BiH. Investitori sumnjaju da li je stabilnost zemlje nešto na što trebaju računati i trebaju li investirati. To je jedan od izazova s kojima se BiH susreće”, dodao je Schmidt.

Zaključio je da oni koji po čitav dan govore o Ustavu i Dejtonu ništa ne kažu šta bi trebalo uraditi kada je u pitanju pobioljšanje ekonomske situacije u zemlji.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button