Svijet

SAD sve manje veruje u uspjeh ukrajinske kontraofanzive

Američki zvaničnici se pripremaju za sve verovatniju mogućnost da će se rat Rusije i Ukrajine pretvoriti u dugotrajan sukob niskog intenziteta.

Opcije o kojima se razgovara u Bajdenskoj administraciji za dugoročno “zamrzavanje” uključuju pitanja gde postaviti potencijalne linije oko kojih bi se dogovorile Ukrajina i Rusija, ali koje ne bi morale da budu zvanične granice.

Razgovori su vođeni u raznim američkim agencijama u Beloj kući.

To je scenario koji bi se mogao pokazati kao najrealniji dugoročni ishod, s obzirom na to da ni Kijev ni Moskva nisu skloni da priznaju poraz. Scenario postaje sve verovatniji i zbog sve većeg razmišljanja u Bajdenskoj administraciji da predstojeća ukrajinska kontraofanziva neće zadati smrtonosni udarac Rusiji, piše Politiko.

Zamrznuti konflikt u kojem borbe prestaju, ali nijedna strana nije proglašena pobedničkom niti je rat zvanično završen takođe bi mogao biti politički prihvatljiv dugoročni ishod za Sjedinjene Države i druge zemlje koje podržavaju Ukrajinu.

To bi značilo da vojni obračun jenjava, da će se verovatno smanjiti i troškovi podrške Kijevu, a pažnja javnosti na rat opadati.

“Mi planiramo dugoročno, bez obzira na scenario koji će se na kraju odigrati”, rekao je američki zvaničnik upoznat sa razgovorima Bajdenove administracije o Ukrajini.

Zvaničnik je dodao da je takvo planiranje sve veći fokus administracije, dok se proteklih meseci “sve dešavalo hitno i kratkoročno”.

SAD se priprema za zamrzavanje borbi
Dva druga američka zvaničnika i bivši zvaničnik Bajdenove administracije potvrdili su da je produženo zamrzavanje borbi jedna od mogućnosti za koju se SAD spremaju. Američki zvaničnici takođe razmatraju dugoročne bezbednosne veze koje će Vašington imati sa Kijevom, kao i odnose Ukrajine sa NATO-om.

“Postoji mišljenje da bi Ukrajinci morali da zauzmu Mariupolj i dobiju pristup Azovskom moru. Ima drugih koji su manje zabrinuti za povlačenje linija, sve dok je Ukrajina bezbedna u budućnosti”, bivši američki zvaničnik rekao je, opisujući interne diskusije.

Takvi razgovori su još u ranoj fazi, a američki zvaničnici naglašavaju da će rat biti aktivan još neko vreme i da Bajdenova administracija namerava da Ukrajini pruži oružje i podršku koja joj je potrebna da bi Ruse potisnula sa onoliko teritorije koliko je moguće.

Ipak, čak i predlog takvog planiranja mogao bi da potkopa poverenje ukrajinskih lidera u stalnu posvećenost Amerike njihovom cilju, posebno imajući u vidu agitaciju među nekim republikancima da smanje podršku Kijevu.

Peta osoba sa kojom je Politico razgovarao, visoki zvaničnik Bajdenove administracije koji je govorio u ime Bele kuće, rekao je da se razmatraju brojni planovi za vanredne situacije, ali je situacija fluidna i jedina izvesnost je da Rusija neće osvojiti Ukrajinu. Kao i drugi intervjuisani, i ovaj zvaničnik je želeo da ostane anoniman.

Dok mnogi američki zvaničnici izbegavaju da javno govore o tome kako će se razvijati sukob između Rusije i Ukrajine, šef Zajedničkog štaba američkih snaga general Mark Mili je više puta predviđao da će se on završiti pregovorima, a ne vojnom pobedom bilo koje strane. A sastav nedavnih paketa vojne pomoći Ukrajini odražava pomak Bajdenove administracije ka dugoročnijoj strategiji, rekao je zvaničnik Ministarstva odbrane.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button