Politika

Ko se neće odazvati pozivu “Trojke” na sastanak o izmjenama Ustava?

Stranke sarajevske “trojke” uz pomoć međunardonih mentora, ne odustaju od pokušaja da umjesto izmjena Izbornog zakona, na sto stave izmjene Ustava BiH. Na sastanak koji su sazvali za ponedjeljak, prema najavama, neće stranački lideri.

Kada je riječ o strankama iz Republike Srpske, SNSD, DEMOS i Ujedinjena Srpska odredili su predstavnike, dok se SDS i PDP neće odazvati na poziv.

Inicijativa “trojke” da umjesto dogovora u Laktašima o izmjenama Izbornog zakona, ponovo pokrenu pitanje promjene Ustava BiH, nije dobila zeleno svjetlo SDA, Demokratskog fronta Željka Komšića i NES-a.

Odbili su dolazak na razgovore predstavnika parlamentarnih partija u Sarajevu.

Sve je duži spisak onih koji se neće odazvati pozivu trojke na sastanak o izmjenama ustava. Ipak, lider NIP-a je opštimističan da će za istim stolom okupiti predstavnike parlamentarnih stranaka na nivou BiH. Postoji, kaže, teoretska i formalna šansa da se razgovara o izbornom zakonodavstvu onako kako su to, kako kaže, predlagale stranke koje su pozitivno i negativno odgovorile na njegov poziv.

  • Јednostavna je priča, mi hoćemo da pokažemo da postoji dobra volja s naše strane da se riješi osovno pitanje kada je riječ o izbornom zakonodavstvu. To je uklanjanje tih famoznih prepreka i diskriminacija, uklanjanje etničkog prefiksa, ultimativnog, i na neki drugi način organizovanje izbora – rekao je Elmedin Konaković, predsjednik stranke Narod i pravda.

Lidera SNSD-a Milorada Dodika začudio je poziv na sastanak, prije svega zato što o tome u Laktašima nije bilo ni riječi. Zbog ranije preuzetih obaveza neće se lično odazvati, ali će, iz poštovanja prema partnerstvu, SNSD biti prisutan u određenom formatu. O ustavnoj reformi govori se već pune dvije decenije, pa je Dodik uvjeren da se u ponedjeljak neće iznjedriti ništa važno.

  • To je veoma teško složeno pitanje i veoma je naivno razmišljati o tome da postoje u ovom trenutku kapacitet za promjenu ustavu pogotovo koje se želE od strane političkog Sarajeva i u tom pogledu, mislim da će to biti nepotrebno sijelo i gubitak vremena. Pogotovo što je format za takav sastanak podrazumijevao i druge partije koje nisu dio vlasti na nivou BiH i da one masovno otkazuju učešće – naveo je Dodik.

I DEMOS će poslati svog predstavnika. Za predsjednika stranke Nedeljka Čubrilovića nema zabranjenih tema, ali put do razgovora o tim temama, kaže, nije dobar.

  • Јa neću ići na sastanak, ići će predstavnik u ime stranke, da prisutvuje sastanku da vidimo koji pravac se pokušava zauzeti. Naravno da, razgovarati o ustavnim promjenama na način, ajte da pričamo je neozbiljno a pogotovo što u funkciji takvih sastanaka mora bude ozbiljnija priprema – istakao je Čubrilović.

Stav političkih lidera u vezi s izmjenama ustava je poznat od ranije – to mogu usaglasiti samo narodi entiteta, nikako strani ambasadori, podsjeća lider Ujedinjene Srpske koji je odredio ko će na sastanku u Sarajevu iznijeti stavove stranke.

  • To bi moglo da bude neka vrsta alibija da se izbjegne dogovor koji smo postigli u Laktašima. Što se tiče Republike Srpske mi svi i do sada smo vodili usaglašenu nacionalnu politiku, tako da ćemo se dogovoriti kakav će biti naš zajednički odgovor neće biti pojedinačnih odgovora, niti će uspjeti da nas fragmentiraju – istakao je Nenad Stevandić, predsjednik Ujedinjene Srpske.

I na adresu SDS-a stigao je poziv. Nemaju dilemu, neće se odazvati. Razlog – jer njihovi predstavnici o ovim pitanjima nisu bili sagovornici na prethodnim sastancima, uključujući i onaj na kojem je postugnut dogovor u Laktašima.

  • Ozbiljne su teme u pitanju ali mislim da iza svega stoji još jedna nova manipulacija navodim promjenama ustava samo da bi se dobilo na vremenu i spriječilo donošenje kvalitetnog novog zakona koji bi omogućio transparentne izbore. SDS u tome ne želi da učestvuje na taj način – smatra Milan Miličević, predsjednik SDS.

Neće ni PDP-a na sastanak. Nema, kaže Branislav Borenović, potrebe da idu na sastanke koji su sazvani da na njih niko i ne dođe.

  • Јa pozivam da nam stranke vladajuće koalicije SNSD-a, HDZ-a i trojke nam dostave dostave konretne zakonske materijale šta su to dogovorili, o čemu su razgovarali, šta je konkretno sadržaj tih njihovih dogovora sa sijela koja su održavali u prethodnim danima da bismo znali o čemu se tu konkretno radi – naveo je Branislav Borenović, predsjednik PDP-a.

Promjena Ustava jedan je od pristupa koji je i ranije zagovarala trojka. Na to je ukazao i lider HDZ-a Dragan Čović, ali ponavlja, prijedlog izbornog zakona može biti utvrđen i bez izmjena ustava.

  • Nemamo ništa protiv toga, SDP je zagovornik takve ideje da testira razmišljanjbojim se da nije realno da se tu nešto promijeni.”

A za promjenu Ustava potrebna je dvotrećinska podrška poslanika u PS BiH, što znači da nisu dovoljni samo glasovi aktuene koalicije na nivou BiH, već im je potrebna podrška i opozicije.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button