Svijet

Republikanci će “minirati”

Predstavnički dom Kongresa SAD-a usvojio je sinoć predlog zakona o suspenziji gornje granice za američki dug.

Do toga je došlo pošto zemlji preti prvi bankrot u istoriji, ali jasno rešenje još nije na vidiku jer će republikanci u Senatu, kako izveštava CNBC, “minirati” usvajanje zakona.

Oni su protiv povećanja limita za zaduživanje zemlje i čini se da nameravaju da nateraju demokrate da sami reše pitanje velikih ulaganja u socijalne programe i klimatsku politiku.


Ministarka finansija Dženet Jelen je rekla poslanicima da će SAD oko 18. oktobra ostati bez sredstava za izmirenje svojih finansijskih obaveza.

Ako Kongres ne suspenduje ili ne podigne gornju granicu duga pre isteka tog roka, poslanici će dovesti zemlju u rizik da ne može da ispunjava obaveze, što bi moglo da košta milione radnih mesta, da ugrozi državne benefite i izazove krah na finansijskim tržištima.

Predstavnički dom je usvojio suspenziju limita na dug sa 219 glasova “za” i 212 “protiv”.

Americi preti bankrot

Budući da je izvesno da ovaj zakon neće proći u Senatu, nije jasno šta će demokrate učiniti kako bi se izbeglo neizvršavanje finansijskih obaveza države, navodi američka tv stanica.

Kako je ranije najavljeno, u slučaju da ne dođe do konačnog dogovora, federalna vlada SAD bi mogla ponovo da bude zatvorena. Aktuelni zakon o njenom finansiranju ističe danas u ponoć. To bi značilo da oko milion stalno zaposlenih i honoraraca koji rade za federalnu vladu prestaju da obavljaju posao, jer se ne zna odakle će biti plaćeni, navodi Glas Amerike.

Od 1980. godine, američka federalna vlada “zatvorena” je 21 put zbog nedostatka dogovora o budžetu, a ovo je potencijalno prvo zatvaranje vlade u mandatu Džozefa Bajdena. Poslednji put je bila zatvorena 2018. jer Kongres nije mogao da usvoji budžet zbog spora sa tadašnjim predsednikom Donaldom Trampom o finansiranju zida na granici sa Meksikom.

Kada se federalna vlada zatvori zaposleni koji nisu neophodni za rad agencija odlaze na prinudni odmor. Doktori, sestre, vojnici, policajci ostaju da rade, kao i pripadnici Agencije za bezbednost saobraćaja. Ali se ne zna kada će biti plaćeni ako se budžet ne usvoji.

Zbog toga što su zatvaranja vlade postala maltene rutinski deo posla, Tramp je 2019. potpisao Akt o fer tretmanu zaposlenih u vladi, koji federalnim radnicima garantuje da će dobiti zaostale plate u slučaju zatvaranja.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button