Ekonomija

Rastu uvoz i izvoz, robni deficit BiH i dalje veći od četiri milijarde

BiH na polju spoljne trgovine u prvih šest mjeseci 2022. godine bilježi bolje rezultate nego godinu ranije, ali je robni deficit i dalje veći od četiri milijarde KM.

Zvanični podaci govore da je po osnovu izvoza BiH prihodovala nešto manje od 10 milijardi KM, dok je istovremeno uvoz robe i usluga iznosio 13,69 milijardi KM.

Prema ocjeni ekonomista, ključni razlog za ovakav bilans jeste poskupljenje robe na svjetskom tržištu, ali kako kažu, i pored toga ovo nisu informacije koje govore o nekom velikom napretku.

Prema najnovijim podacima Agencije za statistiku BiH, u prvih šest mjeseci ove godine zabilježen je značajan rast i uvoza i izvoza.

“U razdoblju januar – jun 2022. godine izvoz je iznosio 9,88 milijardi KM, što je za 39,9 odsto više nego u istom periodu 2021. godine. Istovremeno, uvoz je iznosio 13,699 milijardi KM, što je za 42,5 odsto više nego u istom periodu prethodne godine”, saopšteno je iz Agencije za statistiku BiH.

Pokrivenost uvoza izvozom trenutno je na nivou od 66,3 odsto, ali i pored toga, BiH se suočava sa deficitom u spoljnoj razmjeni.

“Spoljnotrgovinski robni deficit na kraju perioda januar – jun 2022. godine iznosio je 4,611 milijardi KM”, navode iz Agencije za statistiku BiH.

Kada je u pitanju spoljnotrgovinski bilans sa zemljama CEFTA, izvoz je u prvih pola godine pretekao uvoz robe i usluga i iznosio je 1,703 milijarde, nasuprot 1,686 milijardi KM, što znači da je pokrivenost razmjene sa ovim državama iznosila 101 odsto.

“Izvoz u zemlje EU je iznosio 6,71 milijardu KM, što je za 39 odsto više nego u istom periodu 2021. godine, dok je uvoz iznosio 7,66 milijardi KM, a to je za 31,7 odsto više nego prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 87,6 odsto”, stoji u saopštenju Agencije za statistiku BiH.

Dragan Gligorić, stručnjak za međunarodnu ekonomiju i trgovinu, za “Nezavisne novine” kaže da je porast uvoza i izvoza posljedica porasta cijena, iako se količine uvezene/izvezene robe skoro i ne mijenjaju.

“Imajući u vidu i ograničenje trgovine između Rusije i Evrope, sigurno da je tu bilo i malo preorijentacije na naše domaće tržište”, navodi Gligorić.

On ističe i da je dobra vijest što raste i pokrivenost uvoza izvozom.

“Što se tiče trenda porasta pokrivenosti uvoza izvozom, to se dešava već neki period i to je dobra vijest, posebno imajući u vidu da zemlje Balkana imaju visoke deficite tekućeg računa. Smanjenjem razlike između uvoza i izvoza, stvara se šansa da se smanji ukupan spoljni dug BiH, a samim tim i dalje namjere za spoljno zaduživanje”, poručio je Gligorić.

Slaviša Raković, ekonomista, saglasan je da su rezultati spoljnotrgovinske razmjene u BiH bolji nego ranije.

“Podaci nisu spektakularni, nisu nešto što bi izazvalo pažnju, ali je činjenica da BiH u datim ekonomskim okolnostima postaje atraktivnija za naručioce robe u raznom smislu”, kaže Raković, koji naglašava da se ne smije zanemariti da je deficit i dalje preko četiri milijarde KM.

“Činjenica je da mi imamo taj ogroman deficit i zaista to na kraju krajeva nije ništa što bi nas moglo uvjeriti da smo na putu nekog velikog napretka”, zaključio je Raković.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button