Svijet

Poslani “Odredi Z”

U najopasniji deo fronta Rusi šalju tzv. “Odred Z” u koji stavljaju pijane regrute, neposlušne vojnike i osuđenike, piše Skaj njuz.

Njih Kremlj, kako se dalje navodi, tretira “samo kao meso”.

Jedan borac iz vojne jedinice 40318 je Rojtersu rekao da mu je zapovednik naredio da ne pruža medicinsku pomoć ranjenim borcima “Odreda“, dok je drugi rekao da su svi, osim njih 15, od 120 ljudi u njegovoj jedinici ubijeni ili ranjeni u blizini ukrajinskog grada Bahmuta u junu.

Dok osuđenici čine jezgro odreda, neki obični vojnici su tamo poslati po kazni jer su pili alkohol na dužnosti, koristili droge ili su se oglušili o naredbe, svedoče dvojica vojnika. “Ako zapovednici uhvate nekoga s mirisom alkohola, odmah ga šalju u jedinicu Oluja”, rekao je vojnik jedinice 40318.

Odredi su korisni Kremlju jer se mogu rasporediti kao potrošna pešadija, prema organizaciji “Konflikt intelidžens tim”. “Borci ’Oluje’ samo su poslati na najopasnije delove fronta, u odbrani i napadu”, rekli su iz te organizacije koja je inače, osnovana u Rusiji.

Rusko ministarstvo odbrane nikada nije priznalo stvaranje jedinica “Oluja Z”, što je neslužbeni izraz koji koriste ruske trupe.

Ruski mediji pod kontrolom države, s druge strane, objavili su da odredi “Oluja Z” postoje, kao i da su su učestvovali u žestokim borbama i da su neki od njihovih pripadnika dobili odličja za hrabrost, ali nisu otkrili kako su formirani, niti gubitke koje su imali.

Rojters je prva novinska organizacija koja je sastavila sveobuhvatan prikaz o tome kako su jedinice sastavljene i raspoređene, razgovarajući s više izvora koji direktno znaju što se događa.

Kako prenosi Večernji list, kao i vojnik iz jedinice br. 40318, 13 intervjuisanih osoba, među kojima su i četiri rođaka pripadnika ’Oluje-Z’, kao i tri vojnika u regularnim jedinicama koji su bili u interakciji s odredima, svi su zatražili anonimnost, navodeći strah od odmazde.

Rojters je proverio identitete svih uključenih boraca pomoću krivičnih dosijea, računa na društvenim mrežama ili razgovarajući s njihovim kolegama vojnicima i njihovim porodicama.

Krivični odredi, od kojih svaki ima oko 100 do 150 pripadnika i ugrađeni su u regularne vojne jedinice, obično se šalju na najizloženije delove fronta i često trpe teške gubitke, prema Rojtersovom izveštaju.

Trojica od pet boraca “Oluje Z” s kojima je razgovarala ta agencija, kao i rođaci tri druga borca “Oluje Z”, opisali su borbe kao “iz noćne more” u kojima je veliki deo njihovih odreda nestao.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button