Portugal u finišu razbio Mađarsku, Ronaldo ispisao istoriju evropskih prvenstava

Nogometaši Portugala pobijedili su na Puškaš Areni u 1. kolu Evropskog prvenstva selekciju Mađarske rezultatom 3:0 pa su tako na sjajan način otvorili ovo kontinentalno takmičenje. Meč je obilježio i Cristiano Ronaldo koji je ispisao historiju evropskih prvenstava.

Portugal je u potpunosti dominirao u prvom poluvremenu, ali su prava uzbuđenja uslijedila pred sami odlazak na odmor. Prvo je Mađarska imala veliku priliku u 37. minuti kada je Patricio sjajno odbranio pokušaj Szalaija.

Samo tri minute kasnije šansu za Portugal je propustio Jota, a u posljednjoj minuti prvog poluvremena Ronaldo je neočekivano propustio pravi zicer iz blizine. Na odmor se otišlo bez pogodaka.

Identično je bilo i u nastavku meča. Portugal je imao inicijativu, ali se ništa zanimljivo nije dešavalo do 76. minuti kada je Portugal tražio penal zbog igranja rukom jednog igrača Mađarske u svom šesnaestercu. Situacija se provjeravala i putem VAR-a, ali je sudija Cakir pokazao da nema jedanaesterca.

Mađari su deset minuta prije kraja meča čak i postigli pogodak preko Schona, ali je on poništen zbog ofsajda.

A onda u posljednjih pet minuta meča pravi šok za Mađare. Prvo je Guerreiro postigao vodeći gol za Portugal, a dvije minute kasnije dosuđen je penal za goste nakon prekršaja Orbana. Ronaldo je zatresao mrežu te postigao svoj 10. pogodak na evropskim prvenstvima. To je najviše od svih igrača koji su u historiji igrali na Eurima. Ujedno je postao i prvi igrač koji je igrao na pet evropskih prvenstava.
I kada su svi čekali posljednji sudijski zvižduk, sjajni Ronaldo je u sudijskoj nadoknadi postigao svoj drugi, a za Portugal treći pogodak za konačnih 3:0.

Mađarska već u subotu ima novi težak izazov, a ovaj put protivnik će im biti Francuska. U drugoj utakmici ove grupe istog dana u derbiju kola sastat će se Portugal i Njemačka.