Svijet

Ostaje zabrinutost za BiH

Komitet za vanjske poslove Sjedinjenih američkih država ispitao je specijalne izaslanike za Zapadni Balkan, Dereka Cholleta i Gabriela Escobara. Odnos Kosova i Srbije predstavljen ja kao ključna prepreka stabilnosti Balkana. Neuspjeh pregovora između Vučića i Kurtija, izaslanici su istakli da nisu zadovoljni nijednom stranom, posebno srpskom. Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, zabrinutost za njenu budućnost i dalje ostaje, alarmantni su pozivi iz Republike Srpske na otcjepljenje. Senatori su se pitali, nakon američkih sankcija, šta dalje? Moramo podržati one koji su spremni raditi, kažu Escobar i Chollet.

Američki senatori bili su znatiželjni i prilično upućeni. Od pitanja da li je Aleksandar Vučić povezan s kriminalnim grupama u Srbiji kako je to pisao nedavno New York Times, do toga kako Chollet i Escobar misle izbjeći da Kosovo postane Republika Srpska, jer je jasno na primjeru BiH, da tako nešto, ne može funkcionisati.

“U Bosni i Hercegovini zabrinjava da je Ured visokog predstavnika posljednjim izmjenama Izbornog zakona osnažio a ne oslabio etničke tenzije, moramo da osiguramo zaštitu prava Jevreja i Roma i drugih manjina”, kazao je Robert Menendez, predsjedavajući Komiteta.

Izaslanici su kazali, Kosovo nam je partner, potpuno ih podržavamo. Srbiji se želimo približiti, ali držimo s njima oči, širom otvorene. Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, Derek Chollet, ističe, važno je da je mir.

“Kao što smo obojica istakli, secesionistička i nacionalistička retorika je duboko, duboko zabrinjavajućai veoma je opasna, jer je zapaljiva za cijeli region, no nećemo dozvoliti Dodiku i bliskima da razbiju Bosnu i Hercegovinu. Vrlo smo posvećeni korupciji jer ono opterećuje i Srbiju i mnoge druge, to je gorivo za disfunkcionalnost Bosne”, kazao je Derek Chollet, savjetnik State Departmenta za Zapadni Balkan.

No senatori sumnjilčavi ulogom Visokog predstavnika, jesu li njegove odluke pak donijele više štete nego koristi, je li pogodovao Hrvatima, zašto su Bošnjaci toliko nezadovoljni, na koncu pitaju se, zašto nema napretka u zemlji. Gabriel Escobar ih obavještava da je Christian Schmidt riješio dugogodišnji problem Vlade Federacije.

“Etnonacionalisti iz svih naroda Srbi, Hrvati, Bošnjaci, uglavnom idu za ličnim uskim političkim interesima nego interesima u korist građana, SAD su angažovane da osnaže međunarodnu zajednicu. Visoki predstavnik je iskoristio svoje bonske ovlasti, kako bi osigurao održavanje izbora, ali i razbio blokadu oko formiranja federalne vlade. SAD snažno podržavaju ove teške ali nephodne odluke”, kazao je Gabriel Escobar, specijalni predstavnik SAD za Zapadni Balkan.

Jasno je da nam je Milorad Dodik prijetnja za stabilnost i cjelovitost, no šta je s odnosom Bošnjaka i Hrvata, pitaju senatori.

“Nisu svi Bošnjaci nezadovoljni, nego jedna etnonacionalistička stranka je bila protiv, ali je otvorilo vrata formiranju vlasti u Federaciji, i malo je oslabilo disbalans između Republike Srpske, koja je dugo dominirala jer nije bilo Vlade Federacije koja bi se suprotstavila. Ali šta treba učiniti? Moramo gurati Bosnu i Hercegovinu još jače u evropske integracije i moramo osnažiti sljedeću generaciju političara koji nisu etnonacionalisti”, kaže Escobar.

Ono što su senatori istakli kao problematično na Zapadnom Balkanu, jeste zavisnost regije o ruskom gasu, te ih je zanimalo kako tome stati u kraj, no, specijalni izaslanici nisu imali konkretne odgovore. Jedine svijetle tačke današnjeg izvještaja bile su Sjeverna Makedonija i Crna Gora koje su pozitivno shvatile svoju ulogu izvršavanja obaveza i približavanja Evropskoj uniji.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button