COVID-19

Oko milion vakcina u Srpskoj iskorišteno, ostalima istekao rok

Republika Srpska je do sada nabavila 1.788.297 doza vakcina protiv kovida, a za 738.149 doza vakcina protiv kovida je istekao rok jer je stanovništvu izgubilo zainteresovanost za vakcinaciju. Vanredna situacija u RS je još zvanično na snazi.

U Institutu za javno zdravstvo su nam rekli obezbijedila putem različitih mehanizama, do sada, 1.788.297 doza vakcina protiv kovida, a za 738.149 doza vakcina protiv kovida je istekao rok. Srpskoj je od ukupnog broja donirano 882.707 doza vakcina.

“Od toga, najviše doza kojima je istekao rok su donirane vakcine proizvođača Astra Zeneka. Vakcine će biti uništene u skladu sa Pravilnikom o uništavanju medicinskog otpada”, objašnjavaju u Institutu za javno zdravstvo.

Proizvođači vakcina kojima je raspolagala Republika Srpska su: Sputnjik Ve, Fajzer/Biontek, AstraZeneka, Sinovak, Sinofarm i Moderna.

U Institutu kažu da Republika Srpska raspolaže sa dovoljnim količinama vakcina protiv kovida 19.

Slabo interesovanje za vakcinaciju
Posljednjе informacije iz zdravstvenih institucija u Republici Srpskoj kažu da interesovanje za vakcinaciju protiv virusa korona gotovo da ne postoji.

Epidemiološka situacija je poboljšana u regionu i mnogim dijelovima svijeta, a doskorašnji svakodnevni apeli za vakcinaciju su utihnuli već od februara.

Institut za javno zdravstvo u tada je objavio da je godinu dana od početka vakcinacije protiv kovida u Republici Srpskoj vakcinisano oko 40 odsto građana i da bi oduhvat trebalo da bude veći da bi se postigao osnovni cilj vakcinacije. U aprilu su napomenuli da virus nije nestao i da je neophodno održati vakcinalni status i zaštitu aktivnim, ali su u međuvremenu ukinute gotovo sve epidemiološke mjere u RS.

Vanredna situacija još na snazi
Vanredna situacija proglašena sredinom marta 2020. godine još na snazi, a Vlada je na prijedlog Republičkog štaba za vanredne situacije 10. marta ove godine donijela (posljednju) Uredbu o načinu izvršavanja mjera za sprečavanje i suzbijanje zaraznog oboljenja kovid 19, koja je na snazi do 30. juna.

“Ovom Uredbom, uređuje se način izvršavanja mjera za sprečavanje i suzbijanje zaraznog oboljenja COVID 19, za vrijeme trajanja vanredne situacije u skladu sa zakonom.Republički štab za vanredne situacije nastaviće da prati epidemiološku situaciju u Republici Srpskoj i u skladu sa preporukama JZU Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, dostaviće Vladi Republike Srpske prijedlog mjera za suzbijanje i otklanjanje virusa SARS-CoV-2 i zaraznog oboljenja uzrokovanog ovim virusom-COVID 19”, rečeno nam je u Vladi RS, u odgovoru na pitanje o trenutnom statusu Štaba za vanredne situacije.

Iz Svjetske zdravstvene organizacije prije nekoliko dana upozoreno je da “pandemija koronavirusa sigurno nije gotova” iako opada broj prijavljenih infekcija.

Direktor SZO Tedros Adanu Gebrejesus kaže da smanjenje broja testiranja i analiza virusa znači da se “zasljepljujemo” i da se čini da se broj novih infekcija korona virusom stabilizovao pošto je opadao od kraja marta, dok je u tom periodu opao broj smrtnih slučajeva, prenosi Mondo.

Kaže da sa vakcinisanih 60 odsto svjetske populacije, “nigde nije gotovo dok svuda nije gotovo” i da se broj prijavljenih slučajeva povećava u 70 zemalja.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Check Also
Close
Back to top button