Vijesti

Obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom u Banjaluci

U Banjaluci obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom. Učesnici “Besmrtnog puka” formirali su kolonu u parku “Petar Kočić” nakon čega su sa Trga Krajine išli do Trga palih boraca.
Dan pobjede nad fašizmom je istorijski dan za sudbinu cijelog svijeta, izjavio je ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov nakon polaganja vijenaca na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca u Banjaluci.

Kalabuhov je poručio da je “ovo danas znak sjećanja i pamćenja, poštovanja i ujedinjenja”.

  • Ovo je praznik koji ujedinjuje ruski i srpski narod koji je najviše žrtve podnio u Drugom svjetskom ratu, narodi koji su se nacionalno najviše oduprli fašizmu – rekao je Kalabuhov, dodavši da mu je izuzetna čast što je položio vijenac na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca u Banjaluci.

Učesnici “Besmrtnog puka” su nosili slike predaka, učesnika Drugog svjetskog rata, zastave ratnih jedinica i transparente sa prigodnim porukama radi podsjećanja na vojnike i civile iz Narodnooslobodilačkog rata koji su dali živote u borbi protiv fašizma.

Položeni su vijenci i cvijeće na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca.

Pjevačka grupa KUD Mladen Stojanović iz Prijedora izvela je pjesmu “Po šumama i gorama”.

U maršu “Besmrtnog puka” učestvuju predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić i drugi ministri u Vladi Srpske, amabasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov, predstavnici Grada Banjaluka, Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžinskog rata i Narodnooslobodilačkog rata, te brojni građani.

“Besmrtni puk” je međunarodna društvena akcija koja je počela 2011. godine u gradovima Rusije tokom obilježavanja Dana pobjede – 9. maja.

Obilježavanje ovog istorijskog događaja organizovao je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi.

Drugi svjetski rat bio je u istoriji čovječanstva najmasovniji i po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.

Srpski narod na prostoru bivše Јugoslavije dao je najveću žrtvu i doprinos u slamanju fašizma.

Sovjetski Savez dao je najveću žrtvu i doprinos u slamanju fašizma sa 22 do 26 miliona ljudi, dok je bivša Јugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji bivše SFRЈ, procjenjuju na 1,7 miliona ljudi.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button