Sport

Nijemci osvojili 1. titulu šampiona svijeta

Košarkaši Srbije nisu uspjeli da osvoje zlatnu medalju na Mundobasketu, jer su poraženi od Njemačke sa 83:77 u velikom finalu u Manili.

Šteta, velika šteta, ali ipak svaka čast Orlovima za sve što su uradili u prethodnih petanestak dana.

Donijeli su srebro kojem se, ruku na sece, niko nije očekivao. Dali su momci Svetislava Pešića sve u finalu, činilo se poslije prvih 20 minuta da mogu i do zlata, ali je uslijedio pad u trećem periodu. Uz čudan sudijski kriterijum i činjenicu da je Ognjen Dobrić morao iz igre poslije samo nekoliko minuta, te raspoložene Nijemce – nije ni moglo puno bolje.

Franc Vagner i Denis Šruder vodili su Nijemce do istorijskog zlata, a ključnu razliku napravili tokom treće dionice koja je završena 22:10.

Pokušao je Aleksa Avramović u posljednjem periodu, nanizao sedam poena, potom postigao trojku i iznudio tri slobodna bacanja, ali su Orlovi napravili previše grešaka u napadu nakon što su „iskrvarili“ u odbrani, te propustili da uhvate priključak.

Marko Gudurić je imao šut za izjednačenje prilikom 78:75, ali je promašio trojku. Potom je Denis Šruder postigao jedno od dva slobodna bacanja. Imali su šansu srpski košarkaši i poslije toga, ali nije išlo…

Šruder je na kraju postigao 28 poena, dok je Franc Vagner dao 19 uz sedam skokova, a 12 uz vrlo važnu trojku postigao Johanes Fojtman.

Avramović je na srce, energiju i kvalitet postigao 21 poen i vratio Orlove u igru, a malo je u nastavku podbacio Bogdan Bogdanović koji je završio meč sa 17 poena uz samo dva u drugih 20 minuta. Možda i najveći razlog poraza leži u činjenici da je potpuno zatvoren Nikola Milutinov koji je meč završio sa samo dva poena.

Bilo kako bilo, ovo je veliki uspjeh momaka koji su ostavili srce na terenu za sveti dres.