Politika

Nenad Stevandić za “Glas Srpske”: Nikad se nećemo odreći imovine

Izazovi pred Republikom Srpskom su skoro kao u njenom nastanku. Svijet se ponovo ljulja i mi ponovo nemamo naklonost dobrog dijela velikih i moćnih zemalja. Zato i jesmo na ispitu i taj ispit se ne polaže rijalitijem i međusobnim vrijeđanjem, podilaženjem federalnim i međunarodnim faktorima, već slogom i međusobnim uvažavanjem, koji su nam sada najpotrebniji.

Poručio je to za “Glas Srpske” predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

Novi saziv republičkog parlamenta održao je, nakon konstituisanja, već nekoliko sjednica. Odgovarajući na pitanje o dosadašnjim utiscima prvi čovjek Skupštine priznaje da je aktuelni sastav poprilično šarolik te da još nema potpuni utisak.

  • Ima tu i dobro poznatih lica iz više mandata koje dobro poznajem, ali i ljudi o kojima još ne mogu da dam nikakav sud ili ih tek upoznajem, kao i poznatih lica kojima je Narodna skupština Republike Srpske mjesto gdje prave video-klipove i promovišu tu vrstu politike – istakao je Stevandić.

GLAS: U prvim govorima nakon imenovanja za predsjednika parlamenta ste rekli da nećete dozvoliti da se Narodna skupština Republike Srpske pretvori u rijaliti. Vjerujete li da će u tome uspjeti?

STEVANDIĆ: U svim situacijama kada je neophodno da poslanik izvuče svoj zaključak, koristeći digresije, sam veoma tolerantan, ali kada to pređe u vrijeđanje ili očigledno iznošenje neistina, jednostavno sam primoran da podvučem crvenu liniju koja Skupštinu dijeli od rijalitija. O tome će svoj sud dati građani, a moj sud je donekle ličan jer to smatram apsolutno opravdanim.

GLAS: Imovina je ponovo tema u BiH. Ko je u pravu – Srpska koja tvrdi da sve radi u skladu sa Ustavom ili FBiH koja priziva Kristijana Šmita da djeluje? Da li Srpska samo traži što joj pripada ili traži više od toga?

STEVANDIĆ: Imovina Republike Srpske je uknjižena preko 98 odsto i to nije usmjereno protiv BiH. Slično važi i za imovinu u Federaciji. Imovina je osnov za razvoj, ali i suverenitet, bilo naroda Republike ili grada. Mi ne osporavamo ništa od imovine u Federacije i srećni smo ako se na njoj gradi i nastaju nova radna mjesta da narod opstane u svojoj zemlji. Jednako tražimo to i za Republiku Srpsku i nikad se nećemo odreći vlasništva nad svojom zemljom. Uostalom entitetska granica ne reguliše teritoriju tek tako, već reguliše vlasništvom. Uzdanje u OHR ili Ustavni sud koji bi to mijenjali je gubljenje vremena i produkovanje sukoba. Republika Srpska i Federacija o tome moraju postići dogovor, jer sukobe nijedna ne želi, a nedostatak razvoja znači odliv stanovništva.

GLAS: Hoće li Republika Srpska realizovati ranije zaključke Narodne Skupštine koji se odnose na vraćanje nadležnosti kada je riječ o vojsci, indirektnim porezima..?

STEVANDIĆ: Republika Srpska će procijeniti kada će odgoditi ili realizovati svoje zaključke i uvijek će dati šansu dogovoru i miru prije nego što povuče konačan potez. Danas je posebno težak geopolitički trenutak te se i prema njemu određujemo prije nego što donesemo odluke.

GLAS: Evidentno će biti pritisaka, prije svega političkih na Republiku Srpsku, što i nije nešto što već nismo gledali. Kako im se oduprijeti, prvenstveno zbog sukoba na istoku, ali i političkih razmimoilaženje na našem unutrašnjem planu?

STEVANDIĆ: Neutralnost je dobra pozicija za izbjegavanje pritisaka ili barem njihovo smanjivanje, a politički trenutak jeste komplikovan. Mi jednostavno objašnjavamo da to što smo dobri sa Rusijom suštinski nema veze sa rusko-ukrajinskim sukobom, već je riječ o istorijskim vezama i zahvalnosti za podršku za očuvanje pozicije Republike Srpske, a i to što smo u korektnim odnosima i ne činimo ništa protiv SAD ili zemalja Evropske unije, čak i u uslovima kada nisu korektni prema nama, nema veze sa njihovim razmimoilaženjima sa Rusijom već sa našom težnjom da ostanemo neutralni i korektni. To mnogi unutar Republike Srpske ne razumiju, nekima nedostaje znanja, nekima iskustva, a nekima, Boga mi, i srpstva. Nadam se da će nas narod odlično razumjeti.

GLAS: BiH je dobila kandidatski status. Zadaci su poznati za dalji napredak na putu ka EU. Da li je to prilika da Srpska jača ili prijetnja za njene nadležnosti?

STEVANDIĆ: BiH jeste dobila kandidatski status za članstvo EU i mi to treba da iskoristimo. Takođe da smanjimo miješanje stranaca u ustavnu strukturu ili njihovo arbitriranje, posebno u vezi sa kancelarijom visokog predstavnika i stranim sudijama. Prema Ustavu Evropske unije nove zemlje se primaju sa svojim specifičnostima, tako ni u Ustavu EU nema uporišta za mijenjanje nadležnosti u BiH i Republici Srpskoj i da ne zaboravimo – jedine nove granice od Drugog svjetskog rata, koje su međunarodno verifikovane i rezultat su međunarodnog ugovora su granice Republike Srpske. Stručnjaci za ustavno pravo znaju da međunarodni ugovori imaju premoć nad domaćim zakonodavstvom.

Bolji odnosi

GLAS: Očekujete li bolje odnose i više poštovanja među partnerima na nivou BiH u ovom mandatu?

STEVANDIĆ: Uvijek očekujem bolje odnose i više poštovanja, kako na nivou BiH tako i unutar Republike Srpske, jer političke borbe nisu iznad interesa mira i razvoja već bi trebalo da im služe.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button