Meč sezone na “Stamford Bridžu”

Fudbaleri Čelsija i Mančester sitija remizirali su rezultatom 4:4 u derbiju 12. kola Premijer lige.

Svačega je bilo na “Stamford Bridžu”, a utisak je da domaćin iz Londona uprkos pogotku za bod u nadoknadi ima više razloga da bude nezadovoljan.

Veliki broj 50/50 odluka Entoni Tejlor je dosudio u korist gostiju, a sve je počelo već kod prvog gola “građana”.

Haland je namestio loptu i u 25. minutu doveo lidera Premijer lige u prednost koju neće dugo imati pošto će samo četiri minuta kasnije izjednačiti Tijago Silva udarcem glavom posle centaršuta Konora Galagera. Tek četvrti igrač u istoriji prvog ranga engleskog fudbala koji je bio strelac sa 39 ili više godina.

Već u 37. minutu je došao Čelsi i do potpunog preokreta kada je Rahim Sterling imao lak posao iskoristivši odličan pas Risa Džejmsa i smestivši loptu u mrežu iz neposredne blizine.

Da na pauzu ne odu sa zaostatkom, za ekipu Sitija se potrudio Manuel Akandži koji je u drugom minutu nadoknade postigao gol glavom za 2:2, a praktično u istom minutu (47), samo drugog poluvremena), do 13. gola u Premijer ligi je stigao Erling Haland.

To je bila ujedno i druga sporna situacija na meču, jer nije bilo jasno da li je Haland dotakao loptu rukom pre nego što je ona prešla gol liniju.

Taj rezultat je bio na semaforu sve do 67. minuta kada je Nikolas Džekson bio najbrži, pokupio jedan “otpadak” nakon šuta njegovog saigrača i doveo do novog izjednačenja. Već u tom trenutku je ovo bio prvi meč dve ekipe od 1960. godine u kojem su oba tima postigla po barem tri gola.

Do treće sporne situacije stižemo pre četvrtog gola Sitija kada je Kajl Voker igrao rukom koja je bila u neprirodnom položaju, ali Tejlor ni ovaj put nije reagovao.

Veliku šansu za novi preokret domaćeg tima je propustio Malo Gusto, a kazna je stigla u 86. minuta preko Rodrija koji je postigao efektan gol. Kažu da Španac retko postiže golove, ali da su oni uvek lepi. Više nije ni tako retko da Rodri bude među strelcima.

Siti je išao ka trijumfu, ali je Ruben Dijaš u trećem minutu nadoknade neoprezno startovao nad Armandom Brožom i skrivio penal.

Strasti su bile već odavno uzavrele, te je dodeljivanje jedanaesterca u toj fazi meča mogla samo da izazove sukob na terenu. Najglasniji su bili Džekson i Griliš koji su dobili po javnu opomenu, a ništa manje bučni Disasi i Kovačić su se izvukli.

Poigrala se sudbina da l‘ sa Sitijem ili Palmerom, tek Kol je preuzeo odgovornost i protiv tima u kojem je ponikao bio siguran sa “bele tačke” za konačnih 4:4.

Ovo je prvi meč u karijeri Pepa Gvardiole (882 utakmice) u kom je njegova ekipa i postigla i primila četiri gola, kao i prvi meč u kojem smo videli četiri gola za izjednačenje od meča Arsenala i Liverpula 2009. godine koji je okončan istim rezultatom.

Siti je ovim remijem propustio priliku da se odvoji na veću bodovnu razliku (28) od prvih pratilaca Liverpula i Arsenala (27). Čelsi je 10. sa 16 bodova.

U narednom kolu “građani” dočekuju na “Etihadu” Liverpul u meču vrednom vrha tabele, dok će Čelsi na gostovanje Njukaslu.