Svijet

Makron započinje posjetu Vašingtonu s namjerom povlačenja crte američkom protekcionizmu

Predsjednik Emmanuel Macron započinje svoju trodnevnu državnu posjetu SAD-u u srijedu potkrijepljen zajedničkim bilateralnim vizijama o invaziji Rusije na Ukrajinu i kineskoj asertivnosti u Indo-Pacifiku.

Ali najnoviji Zakon o smanjenju inflacije američkog predsjednika Joea Bidena izazvao je uzbunu Evropske unije, a francuski lider će morati zauzeti čvrst stav o američkim subvencijama i protekcionizmu.
Bijela kuća je opisala gosta, francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, kao “dinamičnog vođu” države koja je najstariji američki saveznik.

Gotovo dvije godine nakon što je Biden preuzeo dužnost, diplomatska raskoš državnog posjeta koji je stavljen na čekanje zbog pandemije covid-19, napokon se vraća. Rat u Ukrajini približio je dvije zemlje, s njihovom zajedničkom revolucionarnom historijom, kao i dobrim udjelom škakljivih diplomatskih “zakrpa”, piše France24.

Ali postoji trn u oku Starog kontinenta jer Macron u utorak počinje svoj trodnevni posjet SAD-u. Napetosti tinjaju između Evrope i SAD-a zbog Zakona o smanjenju inflacije koji je Biden potpisao i stupio na snagu 16. augusta 2022. Zakon odobrava paket zelenih subvencija vrijedan 370 milijardi dolara, koji će biti dodijeljen izgradnji vjetroturbina, solarnih panela, mikroprocesora i električnih vozila.

Najkontroverznija mjera Bidenovog plana je velikodušni porezni kredit do 7.500 dolara rezervisan za kupce električnog vozila proizvedenog u američkoj tvornici i opremljenog lokalno proizvedenom baterijom. To bi dalo poticaj za uspostavu održivih industrija na tlu SAD-a i učinkovito se takmičilo s Kinom, koja prednjači u ovom području.

Ali ove velike subvencije također će imati negativnu posljedicu isključivanja evropskih kompanija s američkog tržišta davanjem prednosti Tesli Elona Muska u odnosu na njemački BMW ili francuske Renault.

“Mislim da to nije u skladu s pravilima Svjetske trgovinske organizacije i da nije u skladu s prijateljstvom”, rekao je Macron nakon sastanka s predstavnicima 50 francuskih industrijskih lokacija početkom novembra.

Pod prijetnjom recesije, EU je sve više zabrinuta oko tog pitanja. Kompanije u Evropi već trpe veliki konkurentski šok u usporedbi sa svojim saveznicima s druge strane Atlantika, koji su zbog sukoba u Ukrajini mnogo manje izloženi vrtoglavim računima za energiju.

SAD, koji je energetski neovisan zahvaljujući razvoju plina i nafte iz škriljca, ima koristi od nižih i stabilnijih cijena. To je situacija koja bi mogla dovesti do nove ere deindustrijalizacije u Evropi, u korist SAD-a.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button