Košarkaši Francuske ispali sa Svjetskog prvenstva

Današnji program Svjetskog prvenstva u košarci donio nam je dvije senzacija. Prvo su košarkaši Japana nakon preokreta savladali Finsku u drugoj utakmici grupne faze rezultatom 98:88, a na sličan način Latvija je okrenula Francusku 88:86.

Japan je napravio veliki preokret tako što je nadoknadio minus 18 i na kraju slavio važan trijumf. Favorizovani Finci su konstantno tokom utakmice imali dvocifrenu prednost, a pred ulazak u odlučujućih 10 minuta Japanci su bili u zaostatku od 13 poena.

Reprezentacija Japana je potom napravila seriju 11:3 i na pet minuta do kraja došla na samo dva poena zaostatka. Iako je Finska jedno vrijeme odolijevala, Japanci su na četiri minuta prije kraja uspjeli doći u vodstvo.

Finci su za osam minuta postigli samo pet poena, a prednost domaćina išla je i na devet poena razlike. Na kraju je Japan u posljednjoj četvrtini postigao čak 35 poena i sa dvocifrenom razlikom slavio pobjedu te kreirao jedno od najvećih iznenađenje na Svjetskom prvenstvu. Finci su se oprostili od Svjetskog prvenstva.
U trećem kolu će protiv Australije u direktnom duelu odlučivati o učesniku druge faze. Najbolji kod Japanaca bili su Hawkinson (28 poena i 19 skokova) i Kawamura (25 poena), dok je kod Finaca dominirao Markkanen s 27 poena i 12 skokova.

Francuska je u derbiju dana izgubila od Latvije rezultatom 88:86, a svemu je kumovala užasna posljednja četvrtina jednog od največih favorita za titulu. Francuzi su bolje otvorili meč, ali se Latvija brzo vratila u igru do poluvremena.

Francuzi potom u trećoj četvrtini prave prednost, ali su zbog loše posljednje dionice ostali bez pobjede. Latvija će tako zajedno s Kanadom iz ove grupe u narednu fazu, dok će Francuska kao jedan od favorita za medalju takmičenje završiti u grupama.

Najbolji kod Latvijaca bili su Zagars s 22 i Smits s 20 poena, dok je bolji od ostalih kod Francuza bio Fournier s 27 poena.