Politika

Koliko su realne želje za izmjenom Dejtona

Želja pojedinih krugova iz Hrvatske da ta zemlja, zajedno sa Srbijom, povuče potpis sa Dejtonskog mirovnog sporazuma spada u domen fantazija i rezultat je frustracija koje Zagreb ima zbog teškog položaja Hrvata u Federaciji BiH.

To za Srpskainfo tvrdi Vladimir Lukić, nekadašnji predsjednik Vlade Republike Srpske i član srpske pregovaračke delegacije u Dejtonu.

“Uvod u nemire”
Naime, hrvatski advokat Luka Mišetić, inače bivši branilac Ante Gotovine pred Haškim tribunalom, za hrvatske medije nedavno je izjavio da nakon izbora u BiH u oktobru ove godine Hrvatska, po međunarodnom pravu, može da raskine Dejtonski sporazum jer je, prema njegovim riječima, bošnjačka strana pogazila taj sporazum pretvarajući Hrvate u BiH u nacionalnu manjinu.

Ad
– Potpisnice Dejtonskog sporazuma su BiH, Hrvatska i Srbija. Tri zemlje su obećale da će poštovati ispunjenje sporazuma, koji uključuje prava konstitutivnih naroda. Bošnjačke političke stranke planiraju da oktobarske izbore iskoriste za oduzimanje prava Hrvatima na taj status i njihovo smanjenje na položaj nacionalne manjine. Time bi se direktno prekršio jedan od osnovnih stubova Dejtonskog sporazuma, a prema međunarodnom pravu, svaka od tri zemlje potpisnice ima pravo da suspenduje sporazum ako ga jedna od strana prekrši, a dvije od tri zemlje imaju pravo da ga raskinu ako smatraju da treća strana krši sporazum. Ukoliko se Beograd saglasi sa Zagrebom da je tako, dvije zemlje imaju pravo da raskinu Dejtonski sporazum – tvrdi Mišetić.

On, takođe, predviđa da bi predstojeći izbori mogli da budu “uvod u politički haos, nemire i raspad BiH” ukoliko visoki predstavnik, kako kaže, ne pribjegne potezima koji bi garantovali poštovanje ustavnosti Hrvata.

Flert s Bošnjacima
Komentarišući za Srpskainfo tvrdnje hrvatskog pravnog stručnjaka, Lukić objašnjava da takvi stavovi nemaju veze s realnošću, jer, kako kaže, Srbija i Hrvatska imaju status država koje su bile garant potpisivanja Dejtonskog sporazuma, ali to, kako ističe, ne znači da one mogu da mijenjaju taj sporazum.

– Dejton sporazumno mogu da mijenjaju samo sve tri strane u BiH i niko drugi. Razumijem da su Hrvati ogorčeni i frustrirani zbog svog statusa u Federaciji; lično smatram da imaju pravo, ali za to im niko sa strane nije kriv. Dugo su flertovali s Bošnjacima, s njima su prije rata, kao i najveći dio ratnog sukoba, vezivali zastave, a na kraju im je, zahvaljujući Franji Tuđmanu, podmetnuto potpisivanje Vašingtonskog sporazuma koji je stvorio Muslimansko-hrvatsku federaciju, iz koje je nastala Federacija BiH. Kasnije se ta ljubav poremetila, pa bi sad htjeli da prave probleme svima kako bi se neko borio za njih – smatra Lukić, koji je bio direktan učesnik u pregovorima oko sklapanja Dejtonskog sporazuma.

On, takođe, smatra da je čista iluzija nadanje bilo koga u Hrvatskoj da bi se zvanični Beograd mogao uključiti u priču oko zahtjeva za promjenom Dejtona.

– U tu priču Beograd neće ulaziti. To budite sigurni. Srbija je Hrvate dobro “pročitala”, pa sad neka se sami kuvaju u sosu koji im je zakuvao Tuđman – kaže Lukić.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button