Ekonomija

Investicije u BiH u prošloj godini smanjene za 7,5 posto, u 2021. tržište se blago oporavlja

Pandemija koronavirusa ostavila je, i dalje ostavlja, trag na privredne aktivnosti u našoj zemlji, a pošteđena nisu bila ni strana ulaganja, kao ni dinamika investiranja i realizacija projekata.

S obzirom na ograničenja putovanja, ograničene kontakte i ostale restriktivne mjere, obim sastanaka i kontakata s potencijalnim stranim investitorima, kako su za Klix.ba kazali iz Agencije za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA), je smanjen u znatnoj mjeri, a samim tim i znatniji interes za ulaganje.

“U posljednjih šest mjeseci FIPA je povezala više stranih investitora iz UAE, Turske, Austrije, Mađarske i Kine s vlasnicima projekata u BiH. Neki od investitora su bili zainteresovani za oblast nekretnina, neki za poljoprivrednu proizvodnju s fokusom na proizvodnju putera. Investitor iz Austrije je bio zainteresovan za tekstilni sektor, dok su investitori iz Kine iskazali interes za infrastrukturne i energetske projekte. Američko-mađarski investitor je zainteresovan za projekte obnovljivih izvora energije. Zadatak FIPA-e je bio da poveže investitore i vlasnike projekata u BiH, a dalje investitori i nosioci projekata sami pregovaraju o nastavku saradnje i budućnosti projekta, na šta FIPA ne može utjecati”, kazali su nam iz FIPA-e.

Prema preliminarnim podacima Centralne banke BiH za 2020. godinu, investicije su za period od januara do decembra 2020. iznosile 625,6 miliona KM i bile su manje za 7,5 posto u odnosu na godinu prije. Direktne strane investicije su, prema platnom bilansu, u 2019. iznosile 699 miliona KM.

Prema podacima Centralne banke u okviru platnog bilansa, direktne strane investicije u prvom kvartalu ove godine iznosile su 271,8 miliona KM, što je za 14,6 posto više u odnosu na iznos iz prvog kvartala prošle godine, kada su one iznosile 237,2 miliona KM. S obzirom na to da je iznos direktnih stranih investicija u prethodnoj godini očekivano manji zbog pandemije, upoređen je iznos za prvi kvartal 2021. (271,8 miliona KM) s prosjekom prvih kvartala prethodnih pet godina, od 2016. do 2020., kada je prosjek za prvi kvartal iznosio 268,1 milion KM, i onda vidimo da je povećanje nešto skromnije i iznosi 1,4 posto.

“Interes za ulaganje u BiH od početka pandemije opada, međutim, to nije slučaj samo s BiH. Globalno posmatrajući, prema procjeni UNCTAD-a, tokovi direktnih stranih ulaganja će u 2021. godini dostići najniži nivo, da bi potom doživjeli djelimični oporavak i počeli rasti. Projicirano povećanje od 10 do 15 posto je i dalje za 25 posto niže od priliva globalnih direktnih stranih investicija (DSI) u 2019. godini. Trenutne prognoze pokazuju daljnji rast i povećanje za dodatnih 15-20 posto u 2022. godini, što bi moglo približiti globalni godišnji priliv DSI nivou iz 2019. godine”, kazali su nam iz FIPA-e.

UNCTAD (United Nations Conference on Trade and Development) predviđa da se DSI prilivi u tranzicijskim ekonomijama, kojima pripada i naša država, neće početi oporavljati prije 2022. godine.

“Realizacija određenih projekata koji su bili stopirani prošle godine nastavljena je u 2021. Imamo nove investicijske projekte koji su započeti u ovoj godini u različitim privrednim sektorima, počevši od proizvodnje kablova, metaloprerade, proizvodnje senzora za automobilsku industriju, eksploatacije i prerade kamena, proizvodnje hrane i tako dalje”, kažu iz FIPA-e.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button