Ekonomija

Dok EU razmišlja o uvođenju embarga Rusiji, cijene nafte rastu

Početak sedmice donio je rast cijena nafte, s naftom Brent iznad 110 dolara po barelu, dok zemlje Evropske unije razmatraju pridruživanje Sjedinjenim Američkim Državama ruskom naftnom embargu.

Dodatno uznemiravanje tržišta donio je napad pobunjenika Huta na rafineriju Saudi Aramco tokom vikenda, čime je privremeno bila prekinuta proizvodnja.

Brent nafta je porasla za više od 3 dolara na 111,03 dolara po barelu, dok se američka laka nafta trguje po 107,88 dolara po barelu.

Cijene su porasle uoči serije ovosedmičnih samita između vlada EU i američkog predsjednika Joea Bidena, na kojima će Evropljani razmotriti da li da uvedu embargo na naftu Rusiji.

Moskovska berza zatvorena je tri sedmice nakon uvođenja zapadnih sankcija Rusiji, ali danas nastavlja ograničeno trgovanje obveznicama federalnog zajma.

Evropske berze su prošle sedmice završile na višem nivou drugu sedmicu zaredom uprkos malim izgledima za prekid vatre između Rusije i Ukrajine, piše The Guardian.

“Nivoi volatilnosti su se prilično smanjili u odnosu na nivoe koje smo vidjeli neposredno nakon ruske invazije na Ukrajinu, pri čemu su berze s obje strane Atlantika objavile najbolju sedmicu od 2020. godine. Čini se da postoji sve veća nepovezanost između onoga što tržišta rade i onoga što se dešava na terenu u Ukrajini i sve brutalnijih mjera koje ruske snage poduzimaju u pokušaju da smanje otpor svojoj okupaciji, uključujući upotrebu hipersoničnih projektila”, kazao je Michael Hewson, glavni tržišni analitičar u CMC Markets UK.

Hewson kaže da, dok se čini da se tržišta fokusiraju na činjenicu da se mirovni pregovori vode, također je malo dokaza da oni zapravo vode bilo gdje, s obzirom na udaljenost između dvije strane u pogledu onoga što će prihvatiti, a ukrajinski predsjednik je rekao da Ukrajina neće odustati od Luganska ili Donjecka na istoku zemlje.

Čini se da će evropska tržišta početi sedmicu niže, nakon mješovite azijske sesije gdje je japanski Nikkei zatvorio 0,65 posto više, hongkonški Hang Seng izgubio je 1,1 posto i šangajsko tržište se malo promijenilo.

Cijene njemačkih proizvođača porasle su 25,9 posto do februara, uglavnom zbog viših cijena energenata, pokazuju jutros zvanični podaci.

Cijene energije skočile su za 68 posto u odnosu na februar 2021. godine. Bez njih, proizvođačke cijene su i dalje bile više od 12,4 posto u odnosu na prethodnu godinu.

“Američki i evropski fjučersi se stabilno trguju prvog dana trgovanja u sedmici. Trgovci su počeli da otklanjaju neizvjesnost oko tekućeg rata u Rusiji i Ukrajini. Oni se također osjećaju mnogo ugodnije zbog činjenice da je Fed sada počeo povećavati kamatnu stopu i nadaju se da će ovo povećanje kamatne stope pomoći višoj inflacionoj situaciji u SAD-u. Prošle sedmice smo vidjeli ozbiljan rast za tri glavna američka berzanska indeksa jer su zabilježili svoj najbolji učinak od novembra 2020. S&P 500 indeks je skočio za 6,1 posto prošle sedmice. Dow Jones Industrial Average je porastao za 5,5 posto, dok je Nasdaq indeks porastao za 8,1 posto – tehnološki sektor je još jednom nadmašio ostale”, osvrnuo se na berze Naeem Aslam, glavni tržišni analitičar u brokeru sa sjedištem u Dablinu AvaTrade.

Veliko pitanje za trgovce je hoće li se nastaviti rast ove sedmice i hoće li berzanski trgovci moći odbraniti te dobitke. Odgovor na to će u velikoj mjeri zavisiti od tekućih geopolitičkih tenzija između Rusije i Ukrajine i ekonomskih podataka koji će biti objavljeni ove sedmice. Fokus će i dalje biti na lancu nabavke i zarade, pod uslovom da se situacija u Ukrajini nastavi smirivati. Trgovci s nadom gledaju na mirovne pregovore između Rusije i Ukrajine.

Međutim, u stvarnosti, šanse da oni postanu stvarnost su i dalje male jer je velika vjerovatnoća da Rusija neće stati u skorije vrijeme ako Rusija ne ostvari svoj cilj.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button