Politika

Dodik: BiH gubi kapacitet za održivost kao zemlja

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je ocijenio danas da BiH gubi kapacitet za održivost kao zemlja, te da je razumno razgovarati o obezbjeđenju disolucije na miran i održiv način.

“Volio bih da neki imaju čime da me demantuju u tome. Neki prijete da je to nemoguće na miran način. To je samo politički stav o tome, ništa drugo”, poručio je Dodik.

On je rekao da aktivnosti međunarodne zajednice BiH nisu učinile državom, niti dugoročno održivom, te da to mogu samo snage unutar BiH.

Dodik je istakao da su visoki predstavnici značajno devastirali Dejtonski mirovni sporazum.

“Oni su, umjesto da sprovode, Dejtonski sporazum mijenjali. O tome je govorio i Pedi Ešdaun, koji je i rekao da je njegov zadatak bio da sruši Dejtonski sporazum, a u njegovom mandatu piše da treba da ga sprovodi”, podsjetio je Dodik i dodao da to govori o duplim aršinima i kriminalu, te da je sada trenutak da se to zaustavi.

Dodik je poručio da je potrebno sačuvati odrđenja u Dejtonskom sporazumu koja još funkcionišu, a koja su napadnuta.

“Želi da se obezbijedi ukidanje entitetskog glasanja u organima, u institucijama BiH, što bi automatski značilo potpuno preglasavae i eliminaciju i Srba i Hrvata u BiH”, naglasio je Dodik.

Dodik je podsjetio i da prema Ustavu u BiH ne postoji ovakav Savjet ministara, te da se on tretira kao pomoćni organ Predsjedništvu BiH.

“Danas imamo to što imamo. Ljudi koji dolaze u vidu predstavnika Amerike i EU stalno insistiraju na funkcionalnosti BiH, računajući da je to primaljivo i da prođe kao okvir koji bi na kraju doveo do unitarnosti”, istakao je Dodik, poručivši da to ne može. 

Srpski član Predsjedništva BiH istakao je da vjeruje da se narodi u BiH mogu dogovoriti da to bude pristupačna zemlja i jednaka za sve.

“To sada djeluje nemoguće, ali ja vjerujem da je moguće. U BiH se očigledno vidi da su dva konstitutivna naroda nezadovoljna stanjem. Mi tražimo da se sve što je urađeno kroz praksu nametanja zakona visokog predsatvnika redefiniše tako što će se o tome razgovarati i dogovoriti neki novi okvir”, poručio je Dodik.

Jedan medij pokušava biti centar političkog odlučivanja i moći

Dodik je izjavio je danas u Istočnom Sarajevu da jedan medij u Republici Srpskoj pokušava da bude centar političkog odlučivanja i moći.

Navodeći da se taj medij služi raznim načinima, kao što je priča o njegovom navodnom ranijem učešću na sjednici Predsjedništva i donošenju neke odluke, Dodik je rekao da se za 24 časa ispostavilo da nije bilo sjednice, ali da nije bilo ni izvinjenja.

“I dalje nastavljaju sa svojim pljuvanjem, lobiranjem i pritiskom na opozicione lidere. Poznata je praksa da taj medij piše saopštenja za pojedine lidere, pa im to stavlja u usta i na taj način ih veže za sebe i svoju ulogu, a da ti lideri ne smiju da se suprotstave tome, tako su mi rekli, jer će tada postati i sami dio orgijanja tog medija”, istakao je Dodik na konferenciji za novinare.

On je dodao da je to privatni medij i da se zna o kome govori.

“Pošto se taj medij bavi politikom, a ne informisanjem, ja ću u svim svojim nastupima ukazivati na zlo koje se zove taj medij”, kaže Dodik.

Srpska na dobrom ekonomskom putu, za neke je to problem

Srpski član Predsjedništva je dodao da je Republika Srpske na dobrom ekonomskom putu i da je bruto domaći proizvod /BDP/ u prva dva kvartala ove godine veći za 10 odsto nego prošle godine.

Dodik je rekao da je prosječna plata isplaćena u Srpskoj u julu 1.019 KM uprkos pandemiji virusa korona.

“Republika Srpska ima zaposlenih sada više nego ikada, a ima i veći izvoz od uvoza. Pokrivenost uvoza izvozom je više od 80 odsto. To je nešto što je 2005. odnosno 2006. godine bilo oko 35 odsto. To govori da smo napravili uspjeh u teškim ekonomskim okolnostima i da je Republika Srpska stabilna”, naglasio je Dodik.

On je rekao da je projekcija da će Srpska do kraja ove godine, ali i za iduću, obezbijediti sigurnu ekonomiju, te da ne postoji zabrinutost.

“Želja je da ekonomija bude što je moguće bolje jača, a ne da stagnira”, naveo je Dodik.

On je rekao da je stabilnost Republike Srpske problem za neke unutrašnje i spoljne faktore koji pokušavaju da skrenu pažnju od pozitivnih ekonomskih pokazatelja i “odvuku priču na neki Dejton dva”.

“Niko nije pomenuo nikakav ‘Dejton dva, a oko toga se plasira neka priča”, rekao je Dodik

Za građane Srpske važan osjećaj zajedničkog djelovanja vlasti i opozicije

Dodik je pozdravio odluku opozicije da ostanu privrženi zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske, te ocijenio da je za građane veoma bitan osjećaj zajedničkog djelovanja na opasnosti koje dolaze sa strane.

Dodik je na današnjoj konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu nakon sjednice Predsjedništva BiH rekao da smatra da je i on danas pokazao na koji način se to radi.

“Mi ćemo i dalje ostati u nekoj vrsti zajedništva. Važno je da se opozicija dosljedno ponaša u Predstavničkom domu (Parlamentarne skupštine BiH), gdje imaju uticaj”, istakao je on.

Dodik je naglasio da vladajućoj većini u Srpskoj za postupanje u skladu sa zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske formalno ni brojčano nije ni potrebna opozicija, jer ni jedna odluka u Predstavničkom domu ne može biti donesena bez Doma naroda, koji ima kapacitet da to obezbijedi, dok je o Savjetu ministara i Predsjedništvu suvišno i govoriti.

On je naglasio da je veoma dobro da opozicija bude tu, jer je za građane Republike Srpske veoma važan osjećaj zajedničkog djelovanja na opasnosti koje dolaze i koje su inputirane sa strane.

“Republika Srpska ne može prihvatiti nametanje zakona i prvenstveno odbacuje tu praksu. Meni je drago što su zaključke zajedničkog sastanka diktirali i kreirali i predsjednici opozicionih stranaka, jer se to poklapalo sa onim što i ja mislim da treba. Smatram da je ono što je napisano u zaključcima suština onoga što su oni sami predložili i rekli”, istakao je Dodik.

Srpski član Predsjedništva BiH je upozorio da bi bilo kakvo odstupanje opozicije od zaključaka Narodne skupštine bilo “iskakanje od samih sebe”, te da u tom pogledu očekuje da će svi ostati na tim pitanjima, što je važno.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button