Svijet

Britanija je angažovala stručnjake za sajber bezbjednost da zaštite Ukrajinu

Britanija je angažovala stručnjake za sajber bezbednost da zaštite Ukrajinu od ruskih hakera, piše londonski Tajms.

Od februara sajber stručnjaci rade na daljinu u okviru programa britanske vlade vrednog 6,35 miliona funti, odnosno 7,38 miliona evra.

Čim su ruske snage prešle ukrajinsku granicu 24. februara, u roku od 35 minuta tim stručnjaka za sajber prostor krenuo je na posao da zaštiti ukrajinska ministarstva od očekivanih napada. Program sajber pomoći Ukrajini vodi Ministarstvo spoljnih poslova uz pomoć Nacionalnog centra za sajber bezbednost (NCSC), navodi Tajms.

Britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli obećao je da će nastaviti da pruža IT podršku ukrajinskim snagama. “Zajedno ćemo obezbediti da Kremlj bude poražen u svim sferama: na kopnu, u vazduhu i u sajber prostoru”, istakao je ministar Kleverli. Ruski napad na Ukrajinu nije ograničen samo na kopnenu invaziju, upozorava britanski ministar, Moskva uporno pokušava da izvrši invaziju na ukrajinski sajber prostor, ugrožavajući kritične informacije, usluge i infrastrukturu.

.

Kineski napadi
Britanci su, između ostalog, otkrili da su ruski hakeri čitali mejlove o tome kako će članice NATO-a odgovoriti na invaziju, jer su u jednom trenutku probili sajber odbranu jedne od zemalja EU. Ruski agenti su osumnjičeni da su se infiltrirali u ključna ukrajinska ministarstva i ubacili USB uređaje u računare. Osim Rusa, Ukrajina je izložena sajber napadima kineskih, iranskih i beloruskih hakera, navodi Tajms. Kina je optužena za ekonomsku špijunažu kako bi pomogla svojim kompanijama da se zaposle u posleratnoj obnovi.

Ruski pokušaji da destabilizuju Ukrajinu hakerskim napadima uobičajeni su od aneksije Krima 2014. Taj rat se, između ostalog, sastojao od sajber napada na elektroenergetsku mrežu i napada na kompjuterske sisteme kijevskog metroa i aerodroma u Odesi. Uoči invazije na Ukrajinu pojačala se aktivnost ruskih hakera. Između ostalog, napali su ukrajinske telekomunikacione mreže kako bi onemogućili rad nadzornih kamera i mobilnih telefona. Jednom su promenili titlove tokom govora predsednika Vladimira Zelenskog.

Britanski timovi za sajber bezbednost odgovorili su na napade na 30 ukrajinskih vladinih organa, piše londonski Tajms. Smatra se da i druge zemlje EU, uključujući Nemačku i Estoniju, pružaju podršku sajber odbrani.

Elitna Turla
Sve tri ruske obaveštajne agencije su uključene u sajber operacije u Ukrajini, ali najsofisticiraniji hakeri pripadaju grupi Turla. Osnovana 90-ih, najtajnovitija je i najteže ju je otkriti, piše Tajms. Svoje napade izvodi sa hirurškom preciznošću, rezervisano za istaknute mete. Operaciju Turla otkrili su britanski timovi za sajber bezbednost na dve lokacije u Ukrajini nakon tehničke greške ruskih hakera. Turla je povezan sa FSB-om, jednom od tri glavne ruske obaveštajne agencije. SVR i GRU se takođe bave hakovanjem u Ukrajini.

Veruje se da GRU stoji iza većine sajber napada na Ukrajinu. Zapadni zvaničnici veruju da SVR stoji iza napada na zemlju EU koja je dozvolila ruskim agentima da čitaju mejlove o odgovoru NATO-a na invaziju

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button