Vijesti

Angažovan tim koji će istražiti mogućnost tužbe protiv Šmita

Tužba za lažno predstavljanje i udar na ustavni poredak protiv fizičkog lica koje se zove Kristijan Šmit – to bi, tvrdi Milorad Dodik, uskoro moglo da bude pokrenuto. Očekuje i pritiske. Bilo ih je, podsjeća, i kada je tužen Pedi Ešdaun.

Sada je, tvrdi, neprihvatljivo to što se Šmit lažno prestavlja kao visoki predstavnik, a drugima drži moralne pridike. Za to mu podrška stiže iz Velike Britanije i Amerike. Drugi mu polako okreću leđa. Italijanska ambasada u BiH je pokušala da spriječi Šmita u donošenju odluke o finansiranju izbora u BiH. U tome, tvrdi Dodik, nisu bili sami.

„Nisu samo Italijani, nego i Francuzi i briselska administracija bili su protiv toga i pored svega toga, to je učinjeno. To je potpuno bilo nepotrebno“, rekao je Milorad Dodok, srpski član Predsjedništva BiH.

Predsjednik Republike Srpske kaže da postoji veliki broj predstavnika iz međunarodne zajednice koji nisu za nametanja. Oni su, kaže Željka Cvijanović, za podsticanje unutrašnjeg dijaloga da se dođe do rješenja.

“Međutim, u okviru današnjeg međunarodnog faktora više nije bitno da li neko nešto ne želi. Uvijek imate neki “glavni tok” u kome oni jači u njega utjeruju malo slabije, da budu sastavni dio nekih zajedničkih odluka. Ja cijenim da se tako nešto desilo”, rekla je Željka Cvijanović, predsjednik Republike Srpske.

Da nametnuta odluka Šmita o finansiranju izbora narušava sve odnose u BiH, poručuje i Dragan Čović. Predsjednik HDZ-a kaže da za tim nije bilo potrebe, jer je već sve urađeno da se stvori ambijent i u skladu sa zakonom dobije budžet institucija.

“Oni koji su to blokirali željeli su profitirati, na način da optuže kako neko ne želi na izbore. Imam osjećaj da je nekoga iznenadilo naše opredjeljenje da idemo na izbore i da izbore dobijemo”, rekao je Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH.

Da će BiH biti protektorat sve dok jedan čovjek može da nameće i donosi odluke umjesto zvaničnih institucija, poruka je premijera Srpske. Dobro je, kaže Radovan Višković, što je Italija podržala stav Srpske.

“Mi uvijek kažemo da će Republika Srpska prihvatiti Šmita ako u Savjetu bezbjednosti UN dobije saglasnost da bude visoki predstavnik u BiH. Do tada, on je samo Kristijan Šmit i želim mu dobro zdravlje i sreću, te da se fino provodi u BiH”, rekao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.

Većina srpskih I hrvatskih zvaničnika je saglasna da je Šmitova nametnuta odluka bila nepotrebna. Iz Republike Srpske su I ranije stizale poruke da izbori u BiH treba da se održe, te da se stvore materijalne i finansijske pretpostavke da bi taj proces mogao da se sprovede.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button