Sport

Zakazano finale Denver – Majami

Hitov napadač Džimi Batler postigao je rekordnih 28 poena u trijumfu od 103:84 u sedmoj utakmici finala Istočne konferencije u “TD Gardenu”. Defanzivci Majami Hita tjerali su šutere s linije za tri poena, sprječavali prodor u zonu i izbacivali driblere kako bi pobijedili preporođeni Boston Seltikse, čime su zaradili putovanje u NBA finale 2023. godine gdje idu na “crtu” Jokićevom Denveru.

Batler i Hit ekipa će se susresti s prvim nosiocima Denver Nagetsima u prvoj utakmici NBA finala u četvrtak u Denveru.

“Niko nije zadovoljan”, rekao je novinarima Battler, koji je osvojio titulu MVP finala Istočne konferencije. “Nismo ništa osvojili. Ne igramo samo da osvojimo Istočnu konferenciju, igramo da osvojimo cijelu stvar.”

Majami, koji je započeo s tri uzastopne pobjede prije nego što je dopustio Seltiksima da izjednače seriju, tek su drugi broj 8. u istoriji koji su napredovali do NBA finala.

Njujork Niksi 1998/99 bili su drugi 8. nosilac koji su napredovali do serije naslova, gdje su izgubili od San Antonio Sparsa.

Nagets će se prvi put pojaviti u NBA finalu.

“Imamo nevjerovatne takmičare u toj svlačionici”, rekao je novinarima trener Hita, Erik Spoelstra.

Dodao je:

“Oni vole izazov. Vole se izlagati pred svima. Otvoreni su za kritiku, otvoreni za sve, ali se takmiče za to. I to je lijepa stvar.”

Igrači Hita uputili su 48.8 odsto svojih šuteva, uključujući 14 od 28 pokušaja za tri poena u utakmici broj sedam. Držali su “Kelte” na samo 39 odsto šuta, uključujući 21.4 odsto iz zone za tri poena.

“U prvoj četvrtini i po ili tako nešto, nastavili smo se boriti u odbrani, čak ni naši šutevi nisu upadali. Jednostavno nismo mogli zabiti” rekao je trener Seltiksa Džo Mazula.

Seltiksi su krenuli sporo od centra, promašivši prvih 12 pokušaja za tri poena.

Zvjezdani napadač Džejson Tejtum takođe je zadobio povredu gležnja manje od minute nakon početka utakmice i to ga je usporila do kraja noći. Završio je sa samo 14 poena.

Hit je prvu četvrtinu završio serijom 14-4 da bi u drugu prenio prednost od 22-15. Seltiksi su pogodili samo dva od posljednjih 17 šuteva u prvoj četvrtini.

Majami je napravio seriju 11-3 za početak druge četvrtine. Nadmašili su Seltikse 30-26 u četvrtini i vodili 52-41 na odmoru. Boston se vratio i smanjio zaostatak na sedam poena u trećoj, ali nisu se približili.

Vođstvo Hita naraslo je na 23 u četvrtoj dionici. Nadmašili su Seltikse 27-18 u posljednjih 12 minuta i zapečatili pobjedu.

Napadač Majamija Kejleb Martin postigao je 26 poena i upisao 10 skokova u pobjedi. Centar Bam Adebajo skupio je 12 poena, 10 skokova i sedam asistencija. Napadač Dunkan Robinson i bek Gejb Vinsent postigli su po 10 poena.

Napadač Džajlin Braun predvodio je Seltikse s 19 poena. Čuvar Derik Vajt u porazu je ubacio 18 poena.

Nagets će u 20.30 časova ugostiti Hit na otvaranju NBA finala, u četvrtak u Denveru.