Politika

Šmit objavio: Poništavam odluke NSRS, namećem izmjene Krivičnog zakona

Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH kojeg ne priznaju vlade Rusije, Kine i vlasti Republike Srpske, saopštio je na konferenciji za medije u Sarajevu da je poništio odluke Narodne skupštine Republike Srpske o nepriznavanju odluka visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH na prostoru Srpske.
“Zakon kojim se ukida obaveza objavljivanja odluka visokog predstavnika u Službenom glasniku Republike Srpske neće stupiti na snagu. Zakon Narodne skupštine Republike Srpske o neprovodođenju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske ne može stupiti na snagu, poništavam ga”, rekao je Šmit.

Smatra da se nedavnim odlukama Narodne skupštine Republike Srpske direktno krši ustavni poredak BiH, a samim tim i Dejtonski mirovni sporazum. On je saopštio i da je nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH.

“Te izmjene će se odnositi na radnje kojima se narušava ustavni poredak zemlje, BiH, i tretiraće se kao krivično djelo, a tužioci će preduzimati potrebne aktivnosti. Oni koji ugrožavaju ustavni poredak moraju biti procesuirani i snosiće posljedice za svoje postupke”, rekao je Šmit.

Odluke, kako je naveo, stupaju na snagu odmah nakon objavljivanja na stranici OHR-a.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je ranije danas da Republika Srpska neće prihvatiti ni jednu odluku lažnog visokog predstavnika, jer Šmitov izbor na tu funkciju nije legalan.

“Baš danas kad Srbi obilježavaju veliko stradanje, Šmit je najavio konferenciju za novinare da kao donese neku odluku”, naveo je Dodik.

Podsjećamo, Kristijana Šmita kao visokog predstavnika u BiH ne priznaju vlade Rusije i Kine, kao ni vlasti Republike Srpske.

Politički predstavnici iz Republike Srpske smatraju Šmita “običnim njemačkim državljaninom”, te tvrde da njegov izbor na poziciju visokog predstavnika nije legitiman, u čemu u Savjetu bezbjednosti UN imaju podršku Rusije i Kine.

Savjet za implementaciju mira (PIC) je izabrao Šmita bez saglasnosti Rusije, koja zajedno sa predstavnicima Republike Srpske tvrdi da je ovo imenovanje morao potvrditi i Savjet bezbjednosti UN – dok ostale članice PIC tvrde suprotno.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button