Vipotnik u Bakuu: Inicijativa da se povećaju izdvajanja do 1,3 biliona dolara
Vipotnik je dodao da razvijene zemlje nastoje da taj iznos ostane na prethodnoj inicijativi od 100 milijardi dolara godišnje za podršku zemljama u razvoju u borbi protiv klimatskih promjena.
– Zemlje sa manjim siromašnijim ekonomijama, pa tako i BiH, imaju problema da iz sopstvenih sredstava finansiraju energetsku tranziciju, prelazak na čiste izvore energije i ostalo. Iz tog razloga je 2009. godine dogovoreno da razvijene zemlje izdvajaju 100 milijardi dolara. Plan je bio da se taj iznos u kontinuitetu izdvaja do 2025. godine, ali cjelokupan iznos je prikupljen prvi put 2022. godine – rekao je Vipotnik.
On je naglasio da se, nažalost, daleko više ulaže u naoružanje i ratove, nego u borbu sa klimatskim promjenama, zbog čega je veoma važna poruka predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je neophodno prekinuti ratove da bi se počelo ozbiljno razgovarati o klimatskim promjenama.
– Ta njegova poruka je imala zaista širok odjek među učesnicima konferencije. Iskreno se nadam i želim da vjerujem da će biti prihvaćena od onih kojima je i upućena – naveo je Vipotnik.
On je ponovio da su klimatske promjene i finasniranje energetske tranzicije najveći globalni izazovi današnjice i da polarizuju situaciju u svijetu.
Vipotnik je napomenuo da je u BiH Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju kontakt institucija za provođenje Okvirene konvencije UN o klimatskim promjenama, te da je bilo angažovano na usaglašavanju stavova različitih nivoa vlasti o deklaracijama o kojima je bilo riječi na KOP-u.
– Ukupno devet deklaracija bi trebalo da bude doneseno na ovogodnišnjoj konferenciji. Te deklaracije se usvajaju s ciljem većeg angažmana svih zemalja potpisnica Okvirne konvencije UN o klimatskim promjenama, a odnosi se na ubrzavanje dekarbonizacije, smanjenja globalnog zagrijavanja, ali i postizanje pravičnije raspodjele sredstava za prilagođavanje klimatskim promjenama, odnosno njenim negativnim efektima – zaključio je Vipotnik.
Vipotnik predvodi delegaciju BiH na plenarnoj sjednici na 29. zasjedanju Konferencije država članica Okvirne konvencije UN o promjeni klime koja je u ponedjeljak, 11. novembra, započela u Bakuu u Azerbejdžanu.
Godišnji samit UN o klimatskim promjenama KOP 29 okuplja lidere velikog broja zemalja, predstavnike biznisa i civilnog društva s ciljem da se podstaknu i ubrzaju akcije za rješavanje klimatske krize, odnosno da ograniče emisije ugljen-dioksida i da se smanji nivo globalnog zagrijavanja za 1,5 stepeni Celzijusovih u odnosu na predindustrijski nivo.