Stevandić: Srpska je za mir, ali trpi provokacije

U Banjaluci je održan sastanak predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića sa predstavnicima svih političkih partija na kojem je razgovarano o donošenju novog Ustava Republike Srpske.
Stevandić je izjavio da na sastanku nije bilo glasanja niti dogovaranja, već su učesnici upoznati sa procedurama koje predviđaju donošenje novog ustavnog akta. Prema njegovim riječima, proces se vodi u Narodnoj skupštini, uz angažman skupštinskog odbora za ustavna pitanja i javnu raspravu.
“Procedura predviđa da se na prvoj sjednici donosi odluka o izmjenama ili novom ustavu, nakon čega slijedi druga sjednica na kojoj se usvaja nacrt. Poslije javne rasprave, treća sjednica je ključna za konačno usvajanje izmjena ili donošenje novog Ustava”, rekao je Stevandić.
On je pojasnio da je za prvu i drugu fazu dovoljna prosta većina, dok za usvajanje novog Ustava treba dvotrećinska većina od 56 poslanika, odnosno 55 prema novom tumačenju. Dodao je da za novi ustav nije potrebna saglasnost Vijeća naroda Republike Srpske, što je slučaj samo kada se rade pojedinačne izmjene Ustava.
“Ako se usvaja novi ustav, to se može učiniti na dva načina – ustavnim referendumom ili dvotrećinskom većinom u Narodnoj skupštini”, rekao je Stevandić.
Osvrnuvši se na trenutnu političku i bezbjednosnu situaciju, Stevandić je istakao da Republika Srpska ostaje posvećena miru i stabilnosti, ali je upozorio na učestale provokacije.
“Republika Srpska nikoga neće napasti, ali je zabrinjavajuće koliko se incidenata pokušava izazvati sa federalne strane”, rekao je on, dodajući da postoje informacije o sastancima i premještanju jedinica u Federaciji BiH.
Stevandić je naglasio da nadležni organi Srpske djeluju u okviru Ustava Republike Srpske i BiH, te da građani ne treba da budu uznemireni.
“Trpimo ogroman teror, a kroz različite medijske i političke aktivnosti pokušava se uvesti nespokoj. Najveći zločin je onaj protiv mira, a mi smo za mir i stabilnost”, rekao je Stevandić.
Tokom sastanka u Banjaluci, bilo je riječi i o nedavnim aktivnostima Tužilaštva BiH, koje je, kako tvrdi Stevandić, nezakonito saslušavalo narodne poslanike.
“Poslanici Narodne skupštine imaju imunitet za svoj rad u parlamentu, što je definisano ustavima Republike Srpske i BiH. Svako ko krši tu normu i saziva poslanike na saslušanja mora snositi odgovornost”, rekao je on.
Zaključio je da je pitanje ustava suštinsko pitanje državnosti, te da partije koje ne učestvuju u tom procesu ne mogu sebe smatrati državotvornim. “Tražićemo najbolje rješenje u skladu sa stručnim mišljenjima”, poručio je Stevandić.