Vijesti

Šta sve stoji u izvještaju Pravobranilaštva koji će razmatrati NSRS

Pravobranilaštvo Republike Srpske je u 2020. godini izgubilo sporove vrijedne sedam miliona KM.

Navodi se ovo u Izvještaju o radu Pravobranilaštva Republike Srpske za 2020. godinu, a koji će se u utorak naći pred poslaniocima na redovnoj sjednici Narodne skupštine RS.

U izvještaju se navodi da Pravobranilaštvo Republike Srpske ima znatan broj predmeta u radu koji se, osim pred nadležnim sudovima u Republici Srpskoj, vode i pred nadležnim sudovima u Federaciji BiH, Brčko Distriktu BiH i Sudom BiH.

Pored toga, sjedište zamjenika pravobranioca Bijeljina je u toku 2020. godine imalo u radu i 19 sa oznakom inostranosti, u kojima se postupci vode pred nadležnim sudovima u Republici Srbiji i Crnoj Gori.

Pravobranilaštvo Republike Srpske je u 2020. godini imalo ukupno u radu 7.839 predmeta, od čega završeno i arhivirano 1.109 predmeta, čija je ukupna vrijednost 98,6 miliona KM.

– Od tog broja spor je dobijen u 462 predmeta u vrijednosti od 44,1 milion KM, dok je izgubljen u 333 predmeta u vrijednosti od oko sedam miliona KM – navodi se u izvještaju Pravobranilaštva.

U Pravobranilaštvu pojašnjavaju da se pred sudovima u BiH i regionu trenutno vode razni sporovi od privrednih, imovinsko – pravnih, pa do sporova koji se tiču naknade štete zbog neispunjenja neke obligatorne obaveze, ali i onih u kojima se od Republike Srpske potražuje nematerijalna i materijalna šteta nastala u periodu ratnih dejstava od 1992 – 1996. godine.

Neki od tih predmeta „teški“ su i po nekoliko desetina miliona maraka, poput postupka koji se vodi pred Osnovnim sudom Banjaluka, a u kojem je preduzeće „Nov Produkt“ d.o.o Srbac, tužilo Republiku Srpsku, radi naknade štete u visini od oko 138,3 miliona KM.

Među brojnim postupcima koji se vode nalazi se i onaj pred Okružnim privrednim sudom Banjaluka, gdje je GP „Krajina“ a.d. Banjaluka tužila Republiku Srpsku od koje traži isplatu 2,3 miliona KM naknade.

U izvještaju Pravobranilaštva navodi se da se pred sudovima vode i sporovi po tužbama fizičkih lica iz Federacije BiH zbog naknade nematerijalne štete i materijalne štete nastale u periodu ratnih dejstava.

Osobe koje su tužile Srpsku traže naknadu za, kako se navodi u tim tužbama, „pretrpljene fizičke i duševne bolove, umanjene životne aktivnosti i naruženosti, povrede prava slobode i prava ličnosti, zbog života u opkoljenom gradu Sarajevu, a koja su ta lica pretrpjela u svojstvu ratnih zarobljenika u logorima i drugim zatočeničkim objektima“.

– U ovim predmetima je donesena Odluka Ustavnog suda BiH o dopustivosti i meritumu, kojom je usvojena apelacija Republike Srpske, i utvrđena je povreda prava na pravično suđenje. U vrijeme donošenja predmetne odluke Ustavnog suda BiH iz 2014. godine u korist Republike Srpske, procjene su ukazivale da je vrijednost predmeta ove vrste, protiv tužene Republike Srpske, iznosila oko 1,5 milijardi KM, a čije izvršenje bi, po našoj slobodnoj procjeni ekonomski, ugrozilo budžet Republike Srpske. Imajući u vidu navedeno, smatramo da smo u velikoj mjeri zaštitili budžet Republike Srpske – stoji u izvještaju o kojem će raspravljati poslanici.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button