Špirić: Protivimo se centralizaciji i hegemoniji većinskog naroda
Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH Nikola Špirić izjavio je danas u Parizu da “nijedan izvještaj međunarodnih institucija ne može biti dobar sve dok se u BiH ne uspostavi unutrašnji dijalog i dogovor”.
Učestvujući na sjednici Komiteta za poštovanje obaveza i angažmana zemalja članica Savjeta Evrope (Monitoring komitet), Špirić je naglasio da se u BiH donose jednostrane i neusaglašene odluke, te da se nametanjem ovakvih odluka, ali i sankcija krše kolektivna i lična prava, saopšteno je iz parlamenta BiH.
U izlaganju na skupu Špirić se osvrnuo na trenutnu političku situaciju u BiH, kao i na glavne izazove u nastavku napretka BiH, demokratizacije, zaštiti ljudskih prava i socio-ekonomskom razvoju.
“Svjesni smo svojih obaveza prema Savjetu Evrope, kao i dobrih namjera predstavnika evropskih institucija, ali moramo biti svjesni i složenosti situacije unutar BiH i unutrašnjeg nerazumijevanja. Taj dio posla je isključivo na nama, a ne na OHR-u, Venecijanskoj komisiji ili na međunarodnim sudijama u Ustavnom sudu BiH”, istakao je Špirić.
Tokom izlaganja Špirić je upozorio i na višemjesečni zastoj u radu Doma naroda PSBiH zbog odbijanja bošnjačkih delegata da učestvuju u radu sjednice na čijem dnevnom redu je Prijedlog Zakona o Ustavnom sudu BiH.
Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda istakao je opredjeljenost za pristupanje BiH EU, koje je iskazano kroz podršku svih parlamentarnih stranaka, te iznio stav da se predstavnici Repubike Srpske zalažu za poštovanje dejtonskog Ustava i očuvanje njenih nadležnosti, koje su djelovanjem visokih predstavnika u prošlosti, a danas i Ustavnog suda BiH, često bile, po ocjeni javnosti, na štetu Srpske.
“Protivimo se centralizaciji i hegemoniji većinskog naroda, a zalažemo se za očuvanje našeg identiteta svim političkim sredstvima. Lično se zalažem za unutrašnji dogovor jer je praksa pokazala da samo rješenja koja su postignuta na taj način, mogu biti implementirana u BiH”, rekao je Špirić.
Špirić je istakao da je imao određeni broj komentara na preliminarni izvještaj ovog komiteteta za BiH i dodao da je intencija predstavnika Republike Srpske, koju on predstavlja u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, da sačuvaju nadležnosti koje su joj date Dejtonskim sporazumom, odnosno Aneksom četiri /Ustavom BiH/.
Prema njegovim riječima, intencija je i da se sačuva identitet i sva ostala prava zagarantovana Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda i njenim protokolima koji trebaju da se direktno primjenjuju u BiH.
“Nažalost, u proteklim godinama predstavnici većinskog naroda, često potpomognuti pojedinim predstavnicima međunarodne zajednice, težili su prenosu nadležnosti sa nivoa entiteta na nivo BiH i tako pokušavali izgraditi centralizovanu državu”, naveo je Špirić.
On je dodao da su u posljednje vrijeme ti pokušaji dobili zamah na način da se krše Ustav i zakoni u pogledu sprovođenja spoljne politike i da oni koji bi trebali predstavljati BiH i iznositi usglašene stavove, iznose lične i stavove svojih stranaka.
Prema njegovim riječima, na unutrašnjem planu u BiH zakone nameće pojedinac koji je u izbornoj noći nametnuo izmjene Izbornog zakona, što je i konstatovano u izvještaju.
Špirić je rekao da ovo urušava demokratski kapacitet zemlje i izabranim predstavnicima umanjuje mogućnost unutrašnjeg dogovaranja, a ovakva situacija pogoduje nekima koji očekuju da se sve nametne, te da nema potrebe razgovarati u parlamentu.
“Neke zapadne zemlje putem politike sankcija žele da usmjere politička kretanja u BiH. Možete li zamisliti apsurdnu situaciju u kojoj zaposleni svoja zarađena lična primanja ne mogu podići sa svojih bankovnih računa zbog sankcija. Vjerujem da takvo kršenje ljudskih prava nije nije moguće ni u jednoj drugoj zemlji članici Savjeta Evrope”, naglasio je Špirić.
On je dodao da, osim visokog predstavnika, druga institucija koja preuzima ulogu zakonodavca i rješava predmete u skladu sa političkim interesima jedne strane, jeste Ustavni sud BiH.
“Ova institucija već duži period radi u neustavnom sastavu, a Venecijanska komisija daje Mišljenje sa preporukom da se to stanje nastavi, rukovodeći se principom manje štete. Istakao bih da su dvojica sudija iz reda bošnjačkog naroda naše kolege parlamentaci, funkcioneri tada vladajuće partije, iz prethodnih saziva Parlamentarne skupštine BiH, predstavnici SDA”, rekao je Špirić.