Španija je šampion Evrope!

Košarkaši Španije pobedili su Francusku rezultatom 88:76 i postali šampioni Evrope.

Španija je 2022. godine došla do četvrte zlatne medalje na Evropskim prvenstvima.

Pojavili su se kao ekipa kojoj niko nije prognozirao plasman među četiri najbolje selekcije, a oni su uz naturalizovanog Amerikanca, odlične domaće košarkaše i iskusnog italijanskog trenera “pokorili” Evropu.

Francusku su slomili bez većih problema, što opet nije mnogo ljudi očekivalo, a Huančo Ernangomes je ispisao istoriju postavši jedini igrač koji je ušao sa klupe i “spakovao” šest trojki i to u prvom poluvremenu, baš kao što je to Majkl Džordan 1992. godine uradio u NBA finalu protiv Portlanda.

Mogao je Huančo i do rekorda Aleksandra Saše Đorđevića iz 1995. godine, kada je u finalu protiv Litvanije “spakovao” 9 trojki iz 12 pokušaja, ali je Ernangomes ostao na brojki od 7 ubačenih šuteva van linije 6,75.

Utakmica je počela sporije nego što smo možda očekivali, u prva tri minuta niko nije postigao koš iz igre, a onda je krenula rapsodija Španaca i za tren oka su se odlepili na 18:7.

Huančo je pogađao trojke, Skariolo je kao knjigu čitao Kolea i njegove akcije sekao maltene posle drugog dodavanja, bilo je dosta izgubljenih lopti Francuza što je posle “vrele ruke” braće Ernangomes donelo i prednost 20 razlike.

Probudili su se “Trikolori” i serijom 11:0 u finišu druge četvrtine uspeli da smanje razliku i da na poluvremenu stoji prihvatljivih 47:37 u korist Španaca.
Koliko u prvom, toliko smo i u drugom poluvremenu na ovom susretu videli majstorsko poznavanje košarke Serđa Skariola koji je znao sve što će Francuzi uraditi.

Jedan jako bitan momenat desio se početkom četvrte četvrtine kada je Skariolo žustro protestovao zbog jedne na oko bezazlene situacije, dobio tehničku i izvršio pritisak na sudije.

Španci su bili bez lične greške gotovo pola četvrte četvrtine, Francuzi uopšte nisu napadali koš i pravili probleme Špancima već su se odlučivali za neke teške šuteve koji uglavnom nisu bili ni blizu da budu koševi.

Greške u odbrani i napadu skupo su plaćene. Svi su u redovima Španije znali to da kazne, pogodili su 15 trojki iz 31 pokušaja, imali tek 9 izgubljenih lopti naspram 19 Francuza koji su trojke šutirali 9 od 23…

Najefikasniji je bio Huančo Ernangomes sa 27 poena, 7 trojki i 5 skokova, njegov brat Vili je ubacio 14 uz 8 skokova, Lorenzo Braun je takođe imao 14 poena uz 11 asistencija, a 13 poena je bio učinak Haimea Fernandesa.

U redovima Francuske, 23 poena je imao Evan Furnije, 16 Tomas Ertel uz 7 asistencija, 13 Jabusele uz 6 asistencija, a Rudi Gober je imao samo 6 poena i 6 skokova.