Ekonomija

Smirivanje inflacije tek 2023.

Inflacija neće još dugo trajati, smatraju čelnici Evropske centralne banke (ECB), međutim, stručnjaci u Republici Srpskoj tvrde da je nerealno očekivati da u idućoj godini dođe do smirivanja cijena robe i usluga i da će se to kod nas desiti tek 2023.

Naime, predsjednica ECB-a Kristin Lagard izjavila je da se očekuje nagli pad inflacije naredne godine. U Evropskoj uniji u oktobru su potrošačke cijene, kako kaže, porasle za 4,1 odsto. Navela je da ECB od septembra prognozira da će inflacija u evrozoni u prosjeku iduće godine skliznuti na 1,7 odsto, pa na 1,5 odsto u 2023. godini.

  • Zastoji u snabdijevanju i rast troškova energije trebalo bi da popuste već iduće godine. To bi značilo i znatno nižu inflaciju, a period normalizacije cijena trajaće nešto duže. I terminski ugovori za energente pokazuju primjetan pad cijena – rekla je Lagardova.

Međutim, ekonomista Aleksandar Ljuboja se ne slaže sa pretjerano optimističnim porukama iz ECB-a, ističući da su u evropskoj ekonomiji prisutni veliki problemi, koji ne mogu biti riješeni za kratko vrijeme.

  • Nerealno je očekivati da već iduće godine dođe do smirivanja inflacije. Posebno kada je poznato da je na pomolu novi lokdaun u mnogim zemljama. Ta priča je, čini mi se, više da se smire emocije i strahovi stanovništva – ističe Ljuboja za “Glas Srpske”.

Prema njegovim riječima, dok god je potražnja za određenim proizvodima i uslugama visoka, i cijene će biti visoke.

  • Kako potražnja bude jenjavala, doći će i do stabilizacije cijena – kaže Ljuboja, dodajući da u idućem periodu treba pronaći način kako povećati prihode potrošača da bi se iznivelisala ponuda i potražnja.

To se, kako kaže, nikako ne može desiti u kratkom roku.

  • Do smirivanja inflacije može doći tek krajem iduće godine, a kod nas najvjerovatnije tek 2023. godine možemo očekivati stabilnije tržište – smatra Ljuboja.

Ekonomista Zoran Pavlović kaže da polako prolazi prvi udar potražnje, koji je nastao nakon ranijeg lokdauna i perioda kada su omogućena slobodna kretanja.

  • Nema više te količine novca za potrošnju, što će dovesti i do manje potražnje. Jedini problem jeste šta će se sada dešavati u političkim odnosima kad je u pitanju cijena nafte – navodi Pavlović.

Cijene energenata uticaće, kako ističe, generalno na sve ostale cijene.

  • Kada taj segment bude smiren, doći će i do smirivanja inflacije. To bi se moglo desiti tek krajem iduće godine – kaže Pavlović.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u oktobru je inflacija u Srpskoj bila 2,3 odsto i najmanja je u okruženju. Međutim, predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić kaže da je, nezvanično, kod nas i duplo viša inflacija.

  • Za posljednja tri mjeseca troškovi života porasli su za 30 odsto. Inflacija raste i nezvanično je preko pet – istakla je Mišićeva.

Kako bi zaustavila višemjesečni rast cijena, Vlada Srpske nedavno je usvojila je izmjenu Uredbe o ograničavanju marži u prometu robe i time smanjila marže na osnovne životne namirnice. Marža u prometu na veliko spuštena je sa osam na šest odsto, a u prometu na malo sa deset na osam odsto.

Poljska

Premijer Poljske Mateuš Moravjecki izjavio je u petak da će smanjiti poreze na benzin, gas i struju i obezbijediti novčanu pomoć domaćinstvima kako bi se izborili sa visokom inflacijom. Moravjecki je poručio da će porez u Poljskoj na benzin biti smanjen na minimum koji dozvoljava EU, odnosno na pet mjeseci, počev od 20. decembra.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button