SDS tvrdi: Pet poslanika SNSD spremno za prelazak u opoziciju

Opozicija u Republici Srpskoj tvrdi da je aktuelna skupštinska većina uzdrmana i da je pet poslanika SNSD spremno da pređe u redove SDS. Ako se to desi, moglo bi doći do promjene odnosa snaga u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Šef poslaničkog kluba SDS, Ognjen Bodiroga, ističe da trenutna većina nije stabilna i da sve zavisi od političke sudbine lidera SNSD-a, Milorada Dodika.
„Možda zvuči nevjerovatno, ali realnost je da su mnogi u vlasti nesigurni i čekaju dalji razvoj događaja. Mnogi poslanici SNSD-a pregovaraju s nama, osim onih koji imaju višestruke izvore prihoda i primanja od preko 10.000 KM. Njih ne interesuje Dodik, već samo sopstveni finansijski interes“, izjavio je Bodiroga.
S druge strane, poslanik SNSD-a Srđan Mazalica odbacuje tvrdnje opozicije, navodeći da nikada nijedan poslanik SNSD-a nije napustio stranku i prešao u suprotni tabor.
„Da zaista postoji pet poslanika koji žele da pređu, to se ne bi najavljivalo unaprijed, već bi se saznalo tek kada se desi. Opozicija pokušava da stvori lažnu sliku i da ohrabri političko Sarajevo u nadi da se Dodik može smijeniti kroz NSRS, ali od toga nema ništa“, poručio je Mazalica.
On ističe da su raniji prelazi poslanika uvijek išli iz opozicije u vlast, a ne obrnuto.
„Poznajem sve poslanike SNSD-a i mogu sa sigurnošću reći da niko od njih ne planira napustiti stranku. Na važnim sjednicama vidjeli smo punu podršku politici SNSD-a, uključujući i poslanike koji su bili bolesni, ali su ipak došli da glasaju“, dodao je on.
Politička analitičarka Tanja Topić smatra da unutar vladajuće koalicije ipak postoje nesuglasice i da nije sve onako stabilno kako vlast tvrdi.
„Sigurno je da ima onih koji nisu zadovoljni smjerom kojim se kreće politički vrh Republike Srpske. Pitanje je samo koliko njih je spremno da se distancira od vlasti u ovom trenutku. Moguće je da neki čekaju dalji razvoj situacije na međunarodnom planu, posebno u vezi s američkom politikom i dešavanjima u Vašingtonu“, navodi Topićeva.
Ona dodaje da ovakve izjave mogu biti i dio političke strategije, kako bi se unijela nesigurnost u protivničke redove.
„Godinama slušamo priče o napuštanju vlasti, ali konkretni potezi izostaju. To pokazuje da su mnogi koji se predstavljaju kao opozicija zapravo duboko uvezani sa sistemom koji kritikuju“, zaključuje Topićeva.