Vijesti

Budžet upućen Kolegijumu na usaglašavanje: Zbog odsustva poslanika iz Srpske nije usvojena nijedna razmatrana tačka

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH nije danas u prvom krugu glasanja usvojio nijednu razmatranu tačku, zbog nepostojanja entitetske većine glasova iz Republike Srpske, odnosno odsustva poslanika stranaka iz Republike Srpske.

Zbog ovoga su sve tačke dnevnog reda upućene na dodatno usaglašavanje Kolegijumu Predstavničkog doma.

Na usaglašavanje je upućen i Prijedlog zakona o budžetu BiH za ovu godinu, koji je u drugom čitanju, kao i prijedlog amandmana na budžet poslanika Mirjane Lepić Marinković, kojim se, između ostalog, predviđa povećanje budžetskih izdvajanja za Graničnu policiju i obrazovanje Roma.

Prema prijedlogu budžeta koji je u parlamentarnu proceduru uputilo Predsjedništvo BiH, ukupni prihodi, primici i finansiranje institucija BiH u ovoj godini iznosili bi 1.027.100.000 KM, što je povećanje za tri odsto u odnosu na budžet iz prošle godine, dok servisiranje spoljnog duga BiH iznosi 843.905.504 KM i veće je za pet odsto u odnosu na budžet institucija BiH za 2020. godinu.

Prihodi od direktnih poreza iznosili bi 780.000.000 KM i na nivou su iz 2020. godine.

Na usaglašavanje Kolegijumu upućen je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o akcizama u BiH, koji je predložio Savjet ministara, a kojim se predviđa izjednačavanje svih poreskih obveznika.

Prema trenutnom Zakonu, akciza na duvanske proizvode plaća se prilikom preuzimanja akciznih markica, dok se akciza na druge proizvode plaća prilikom prvog prometa ili uvoza.

Nakon glasanja u drugom krugu usvojen je Prijedlog zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku pred sudom BiH, koji je predložio Savjet ministara, te prijedlog poslanika HDZ BiH Nikole Lovrinovića za razmatranje deklaracije o dobijanju kandidatskog statusa za članstvo u EU, o kojima u prvom krugu glasanja nije bilo potrebne većine u Predstavničkom domu, a nije postignuta saglasnost ni u Kolegijumu.

Na isti način usvojeni su i zaključci sadržani u Informaciji o trenutnom stanju u Izvozno-kreditnoj agenciji BiH /IGA/ uzrokovanom blokadom glavnog transakcionog računu, te poslanička inicijativa Šemsudina Dedića kojom se obavezuje Savjet ministara da, u skladu sa svojim nadležnostima, hitno preduzme aktivnosti prema Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske s ciljem izmjene i dopune Pravilnika o određivanju javnih puteva po kojima se mora odvijati tranzitni promet teretnih vozila kroz Hrvatsku.

Usvojena je inicijativa grupe poslanika da Savjet ministara u roku od tri mjeseca dostavi Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o strancima BiH, kojim će biti omogućen i regulisan boravak digitalnih nomada u BiH.

Inicijativa poslanika SNSD-a Sanje Vulić za formiranje Privremene istražne komisije za utvrđivanje stanja u BHRT-u nije podržana u drugom krugu glasanja, kao ni Prijedlog zakona o carinskim prekršajima BiH, koji je po hitnom postupku uputio Savjet ministara.

U drugom krugu glasanja nisu podržani ni izvještaji Kancelarije za reviziju institucija BiH o praćenju realizacije preporuka revizije učinka o upravljanju grantovima i aktivnostima institucija BiH za provođenju zaštite i spasavanja u prirodnoj ili drugoj nesreći.

Na usaglašavanje Kolegijumu upućeni su i prijedlozi za davanje saglasnosti za ratifikaciju više međunarodnih sporazuma, o kojima je glasano u prvom krugu.

Za usvajanje u drugom krugu glasanja potrebna je opšta većina od prisutnih poslanika i da nema 10 glasova protiv iz Republike Srpske.

Današnjoj sjednici prisustvovalo je 29 poslanika, od kojih iz Federacije BiH 28 i iz Republike Srpske Adil Osmanović, poslanik SDA.

Poslanici stranaka iz Republike Srpske, njih 13, nisu prisustvovali u skladu sa odlukom Narodne skupštine Republike Srpske.

Kao odgovor na to što je tadašnji visoki predstavnik Valentin Incko nametnuo dopune Krivičnog zakona u vezi sa zabranom negiranja genocida, Narodna skupština Republike Srpske odlučila je krajem jula da predstavnici Srpske ne učestvuju u radu i odlučivanju u zajedničkim institucijama BiH dok nametnuti akt ne bude suspendovan.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button