EkonomijaPolitika

Vidović: Novi sistem fiskalizacije za dodatna budžetska sredstva

Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je da je budžet Republike Srpske u dobrom stanju i izrazila uvjerenje da će stavljanjem u funkciju novog sistema fiskalizacije u narednoj godini biti obezbijeđena dodatna budžetska sredstva, povećanjem direktnih i indirektnih prihoda.

Obrazlažući u Narodnoj skupštini Prijedlog budžeta Republike Srpske za 2024. godinu, Vidovićeva je potvrdila da ukupni okvir predloženog budžeta, koji se razmatra po hitnom postupku, iznosi 5,735 milijardi KM, što je za 212 miliona KM ili četiri odsto više od okvira rebalansa budžeta za 2023. godinu.

Ona je rekla da poreski prihodi na tom planu iznose 4,2 milijarde KM i veći su za 10 odsto od ovogodišnjeg rebalansa, dok su neporeski prihodi veći za 16 odsto od rebalansa.

Kada je riječ o budžetskim izdvajanjima, Vidovićeva je rekla da je za penzije planirano 1,785 milijardi KM, što je za 11 odsto više od rebalansa za 2023. godinu.

Ona je navela da će iznos sredstava koja se izdvajaju za boračka davanja biti veći za 38 odsto u odnosu na rebalans, što je ukupno 467,5 miliona KM.

Vidovićeva je rekla da se Srpska u složenim globalnim uslovima trudila i trudi da zajedno sa svojim partnerima iz svih oblasti društva ublaži negativne ekonomske efekte i visoku inflaciju, pomažući stanovništvu, radnicima i privredi.

  • U tom smislu nije došlo do gašenja firmi i veće nezaposlenosti. Naprotiv, imamo više registrovanih firmi i najviše zaposlenih otkad postoji Srpska. Njih je zaključno sa krajem septembra ove godine 290.745 – naglasila je Vidovićeva.

Ona je rekla da je pokrivenost uvoza izvozom i dalje na visokom nivou ili 74,7 odsto, te da na tom planu treba aktivno raditi na stabilnosti domaće industrijske proizvodnje zbog manje tražnje u zapadnoj Evropi i na međunarodnim tržištima.

  • Prosječna plata u periodu januar-oktobar ove godine iznosi 1.269 KM, što je više za 12,3 odsto nominalno i njen realni rast jeste 4,1 odsto. Inflacija je u oktobru ove godine iznosila 3,8 odsto, a prosjek u periodu januar-oktobar bio je 7,9 odsto – rekla je Vidovićeva i dodala da se ukupni i javni dug Srpske kreću u zakonskim okvirima.

Prema njenim riječima, prijedlogom budžeta za narednu godinu planirana su sredstva od 22,1 miliona KM za usklađivanje platnih koficijenata zaposlenih sa visokom stručnom spremom u oblasti obrazovanja i kulture, a koji imaju platni koeficijent niži od platnog koeficijenta pete platne grupe definisanog Zakonom o platama zaposlenih u organima uprave.

  • To usklađivanje je definisano Sporazumom o dinamici usklađivanja platnih koficijenata zaposlenih sa visokom stručnom spremom u oblasti obrazovanja i kulture Srpske, potpisanog između Ministarstva prosvjete i kulture, Ministarstva za naučno tehnološki razvoj i visoko obrazovanje i Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Srpske – rekla je ona.

Vidovićeva je navela da su u skladu sa Zakonom o platama i naknadama sudija i javnih tužilaca u Srpskoj prijedlogom budžeta planirana sredstva za povećanje plata sudija i tužilaca u iznosu od 4,1 miliona KM.

U obrazloženju prijedloga budžeta se navodi da doznake na ime socijalne zaštite lične, porodične i civilne invalidnine, socijalnu zaštitu, borački dodatak, za rješavanje problema izbjeglica i raseljenih lica, stipendije i za prevoz učenika koje se isplaćuju iz budžeta iznose 512,5 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 136,3 miliona KM, odnosno 36 odsto u odnosu na sredstva planirana rebalansom.

Uvećanje ove grupe rashoda jeste rezultat uvećanja doznaka za mjesečni borački dodatak, u iznosu od 126,6 miliona KM s obzirom da je od januara 2024. godine planirano da se taj dodatak obračunava po osnovici od tri KM po mjesecu provedenom u zoni borbenih dejstava.

  • Uvećane su i doznake za porodične, lične i civilne invalidnine, u ukupnom iznosu od 15,4 miliona KM – navodi se u obrazloženju prijedloga budžeta.

Prijedlogom budžeta, izdvajanja za Fond zdravstvenog osiguranja biće 246 miliona KM, dok će za Fond dječije zaštite biti 40 miliona KM.

Kada je riječ o podršci privredi, za uvođenje novih tehnologija planirano je 14,6 miliona KM, za povećanje plata radnika 15,6 miliona, a za vraćanje poreza i doprinosa za novo zapošljavanje radnika pet miliona KM.

Јavne investicije naredne godine planirane su u iznosu od 62,4 miliona KM, a sredstva namijenjena za program socijalnog zbrinjavanja radnika u iznosu od šest miliona KM.

Prijedlogom budžeta Republike Srpske za 2024. planiran je budžetski deficit u iznosu od 200,7 miliona KM, što u odnosu na iznos budžetskog deficita od 255,4 miliona KM, definisanog rebalansom budžeta Srpske za 2023. godinu, predstavlja umanjenje za 54,6 miliona KM.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button